Міністру охорони здоров’я України пані Зоряні Скалецькій Шановна пані Зоряна!
Висловлюємо свою повагу та звертаємося із наступним.
Питання протидії туберкульозу в Україні є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов’язань.
У 2014 р. Україна вперше увійшла до п’яти країн світу з найвищим тягарем МР-ТБ. Особливо загрозливим є несвоєчасне звернення хворих по медичну допомогу, пізнє виявлення ТБ і поєднаних форм ВІЛ/ТБ, що зумовлює високий рівень смертності від ТБ і є результатом відсутності комплексного підходу до поєднання профілактичних та лікувальних програм на державному і регіональному рівнях в єдину ефективну систему протидії.
Одним із завдань «Плану дій по боротьбі з ТБ для Європейського регіону ВООЗ на 2016-2020 роки» є систематичний скринінг осіб з груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз, вагомою інтервенцією якого є активне виявлення випадків захворювань на туберкульоз серед уразливих груп населення та тих, хто має обмежений доступ до послуг в закладах охорони здоров’я.
В Україні щороку своєчасно не виявляють близько четвертої частини випадків захворювання, що забезпечує його подальше поширення серед населення. В певній мірі несвоєчасне виявлення хворих на ТБ обумовлене недостатнім доступом вразливих верств населення до медичних послуг, оскільки наразі наявні інвестиції направлені вузько на осіб, які відносяться до переліку груп підвищеного ризику захворювання на ТБ, що затверджені Наказом МОЗ України від 15.05.2014 № 327 «Про виявлення осіб, хворих на ТБ та інфікованих мікобактеріями ТБ».
Даний перелік груп підвищеного ризику уже застарів і потребує оновлення.Слід сфокусувати увагу на групи підвищеного ризику захворювання на туберкульоз, які в сучасній епідеміологічній та соціально-економічній ситуації в Україні мають високі ризики захворіти на туберкульоз і найбільше потерпають від його негативних наслідків.
Ретельний аналіз із залученням експертів та проведення публічних консультацій дозволили зробити вичерпний перелік осіб, уразливих до ТБ та тих, що мають бар’єри для доступу до послуг, який пропонується переглянути на національному рівні:
1. Люди з силікозом.
2. Мігранти, біженці
3. Внутрішньо переміщені особи
4. Ув’язнені та затримані.
5. Люди, що вживають наркотики ін’єкційним шляхом.
6. Люди з алкогольною залежністю.
7. Курці, які викурюють більше 40 цигарок на день.
8. Ромське населення.
9. Бездомні.
10. Люди, що живуть з ВІЛ
11. Особи з розладами психіки.
12. Малозабезпечені жителі міст.
13. Малозабезпечені жителі сіл.
14. Особи з захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету.
15. Діти.
16. Літні люди ( старші 60 років).
17. Особи, які мають професійні контакти з хворими на ТБ.
18. Медичні працівники (не ТБ-профілю).19. Особи, які мають родинні контакти з хворими на ТБ.
20. Учасники ООС.
21. Шахтарі.
22. Працівники комерційного сексу.
23. ЛГБТ-спільнота.
Зосередивши увагу та спрямувавши зусилля/ресурси на зазначені групи населення можна досягти соціально орієнтованої відповіді на ТБ.
З метою формування сталої відповіді на проблему та дотримання міжнародних зобов’язань у сфері протидії ТБ в Україні слід надалі впроваджувати моделі надання медичної допомоги орієнтовані на потреби людей з ТБ з фокусом на визначений перелік осіб, уразливих до ТБ та тих, що мають бар’єри для доступу до послуг.
Враховуючи актуальність зазначеного, пропонуємо актуалізувати затверджений на законодавчому рівні перелік осіб, уразливих до ТБ та тих, що мають бар’єри для доступу до послуг з урахуванням результатів даного дослідження і встановлених законодавством критеріїв, та внести відповідні зміни до Наказу МОЗ України від 15.05.2014 № 327 «Про виявлення осіб, хворих на ТБ та інфікованих мікобактеріями ТБ».
Саме оптимізація ресурсів для забезпечення комплексного підходу до профілактики, діагностики та лікування ТБ, орієнтовані на потреби даних груп, буде базовим елементом реалізації Глобальної стратегії ВООЗ «Покласти край ТБ» в Україні та відповідатиме взятими Україною зобов’язаннями під час підписання Політичної Декларації на Нараді високого рівня з питань туберкульозу Генеральної Асамблеї ООН.
Просимо Вас, шановна пані Зоряна, залучити до цієї роботи представників громадських організацій, а саме:-
БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу»,
Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ»,
Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом»,
ГО «Експертна спільнота пацієнтів України»
Та інших ключових партнерів!
(Лист офіційно передано до Міністерства)
#Туберкульоз_виліковний!
#Цінуємо_кожен_подих!
#Зупинимо_туберкульоз_разом
#Сильніші_за_ТБ
#Українці_проти_туберкульозу
#StopTB_inform