ЦГЗ МОЗ України підготовлені Національні рекомендації дестигматизуючої термінології у сфері протидії туберкульозу
Національні рекомендації підготовлені фахівцями відділу управління та протидії туберкульозу ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» з метою формування та розвитку дестигматизуючої, заснованої на правах людини, гендерно-чутливої мови спілкування про всі аспекти туберкульозу (ТБ). В умовах європейської інтеграції України необхідно уникати слів, які мають стигматизуючий та дискримінаційний аспекти, як у професійному так і повсякденному спілкуванні. Важливо привернути увагу до впливу, який може мати мова, і стимулювати кожного обмірковувати силу своїх слів.
Національні рекомендації будуть постійно доповнюватись новими термінами.
ЦІЛЬОВА АУДИТОРІЯ
Національні рекомендації призначені для працівників структурних підрозділів з питань охорони здоров’я органів державної влади, органів місцевого самоврядування, персоналу закладів охорони здоров’я, лікарів усіх спеціальностей, соціальних працівників, представників громадських та благодійних організацій та для всіх, хто працює у сфері протидії ТБ, та сприяє толерантному ставленню до людей, які хворіють на ТБ.
ВСТУП
ТБ залишається однією із світових смертельних хвороб, від якої кожну хвилину помирає троє людей. Щороку на ТБ хворіють близько 10 мільйонів людей і помирає 1,5 мільйона. У рамках заходів щодо подолання ТБ до 2030 року, з метою підготовки до Наради високого рівня ООН у 2023 році необхідно сформувати спільний словниковий запас щодо ТБ, який розширить можливості людей з ТБ, сприятиме додержанню їх прав та сформує спільне розуміння подолання ТБ. На жаль, пануюча в українському суспільстві стигма щодо людей, які хворіють на ТБ, стає бар’єром на шляху доступу до послуг з діагностики, лікування, профілактики.
Стигма та самостигма зменшують прихильність до лікування, перешкоджають швидкій реінтеграції у суспільство та відновленню працездатності. Більше третини (39%) людей в Україні особисто стикалися зі стигмою на шляху діагностики та лікування ТБ, і це заважало їм отримувати медичні послуги. Здебільшого стигматизації проявляється під час відвідування медичних закладів (18%), на роботі (11%), у громаді (10%). Всі заходи з протидії стигмі та дискримінації та формування толерантного ставлення починаються з мови спілкування.
Потрібно змінювати мислення, мову та діалог щодо ТБ у повсякденному та професійному житті, акцентувати увагу на людях, а не на їхніх особливостях чи хворобі, поважати права людей. Орієнтована на людину мова дозволяє поважати людину, спонукати говорити відкрито про свій досвід, формувати толерантне ставлення до людей, які хворіють на ТБ, у суспільстві. Відповідно до вимог Програми медичних гарантій на 2023 рік щодо діагностики та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, однією з вимог до організації надання послуг є дотримання толерантного ставлення до пацієнтів відповідно до затвердженої у надавача медичних послуг програми протидії дискримінації та стигматизації хворих на туберкульоз та забезпечення конфіденційності відповідних медичних даних. Національні рекомендації стануть в нагоді при підготовці зазначених програм.
Лікування ТБ може спричинити низку серйозних викликів для людини: втрата працездатності, зменшення доходу, нові витрати під час лікування, побічні ефекти від лікарських засобів та інші. Прояв співчуття та розуміння проблем, з якими стикаються люди, які хворіють на ТБ, починається з мови. Використовуючи слова, які розширюють можливості людей, з ТБ, можна спільно рухатись у напрямку глобального подолання ТБ. Впровадження людино-орієнтованих підходів необхідне не тільки у лікування, але й у ставлення до оточуючих, мову спілкування.
З рекомендаціями можна ознайомитись за посиланням file:///C:/Users/Vitalii/Downloads/Rekomendaciji_destygmatyzacija_TB_2023%20(1).pdf