Школа адвокації, комунікації та соціальної мобілізації у сфері протидії захворюванню на туберкульоз

0
507

Інформаційне повідомлення

Шановні панове!

За останні роки в світі та Україні приділяється багато уваги боротьбі із туберкульозом. Однак, для досягнення цілі Глобального партнерства «Зупинити туберкульоз» (STOP TB) – виявляти 70% нових випадків захворювання та успішно виліковувати 85% таких випадків – необхідно вийти за межі медичних проблем (вдосконалення діагностики, розробка нових ліків і вакцин) та приділити увагу численним соціальним, економічним, правовим та політичним проблемам, які впливають на результати боротьби із туберкульозом.

Цьому сприяє система заходів, яка має назву адвокація, комунікація та соціальна мобілізація (АКСМ), спрямованих на покращення надання населенню протитуберкульозної допомоги та забезпечення безперешкодного доступу різних верств населення до отримання відповідних медичних та соціальних послуг, пов’язаних із профілактикою, виявленням та лікуванням туберкульозу.
В основі АКСМ лежить намагання змінити ставлення до проблеми туберкульозу з боку влади, населення в цілому, але в першу чергу тих груп населення, які є найбільш уразливими до захворювання на туберкульоз, та консолідувати в середині громади зусилля різних суспільних секторів на протидію туберкульозу.
За допомогою АКСМ можна досягти значних успіхів у вирішенні цілого ряду проблем, які існують у сфері протидії захворюванню на туберкульоз, а саме:
− збільшити рівень виявлення випадків захворювання на туберкульоз;
− збільшити рівень успішного лікування;
− знизити захворюваність на туберкульоз;
− знизити смертність від туберкульозу;
− знизити ризик туберкульозу з МЛС;
− покращити якість життя.
В останні роки стратегія АКСМ успішно використовувалася в світі для вирішення чотирьох ключових проблем:
− мобілізація політичної волі і ресурсів для боротьби з туберкульозом;
− підвищення рівня виявлення випадків туберкульозу і поліпшення прихильності до лікування;
− подолання стигми;
− надання повноважень людям і спільнотам, яких торкнулася проблема туберкульозу та ВІЛ, брати участь і впливати на прийняття рішень щодо них на всіх рівнях.
Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом» приділяє значну увагу розвиткові засад стратегії АКСМ в сфері протидії захворюванню на туберкульоз в Україні.
З цією метою Коаліцією організацій «Зупинимо туберкульоз разом» 21-22 січня 2011 року за сприяння  програми «Посилення впливу громадянського суспільства»  Міжнародного фонду «Відродження»  було проведено дводенну школу адвокації, комунікації та соціальної мобілізації у сфері протидії захворюванню на туберкульоз.

Основними завданнями школи були: розвиток потенціалу та спроможності організацій у реалізації завдань з адвокації, комунікації та соціальної мобілізації у сфері протидії захворюванню на туберкульоз на загальнодержавному та місцевому рівнях, підвищення обізнаності та сприяння формуванню практичних навичок планування та впровадження заходів з адвокації, комунікації та соціальної мобілізації, ознайомлення із сучасними міжнародними стратегіями протидії туберкульозу та рекомендованими стандартами надання послуг у цій галузі, обмін кращім досвідом організації діяльності з адвокації, комунікації та соціальної мобілізації у сфері протидії туберкульозу на міжрегіональному рівні тощо.
Участь у роботі школи адвокації, комунікації та соціальної мобілізації у сфері протидії захворюванню на туберкульоз взяли учать близько 30 представників організацій – членів Коаліції «Зупинимо туберкульоз разом» з усіх регіонів України.

Програмою школи було передбачено та реалізовано:
1. Ознайомлення слухачів із сучасною епідемічною ситуацією щодо туберкульозу в Україні (доповідач: заступник директора ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського», доктор медичних наук, професор В.М. Мельник).

2. Ознайомлення слухачів із сучасними міжнародними стратегіями протидії туберкульозу (доповідач: кандидат медичних наук, доцент, експерт міжнародної  організації РАТН А.В. Царенко).

3. Тренінг: «Громадська експертиза діяльності органів виконавчої влади − дієвий інструмент громадського контролю діяльності влади у сфері протидії туберкульозу» (тренери: С.І. Борткевич, Коаліція «зупинимо туберкульоз разом», О.С. Хмара та А.В.  Волошина, Творче об’єднання «ТОРО»).

4. Ділова гра: «Розробка ситуаційного плану адвокації, комунікації та соціальної мобілізації у сфері протидії туберкульозу» за підсумками умовно проведеної громадської експертизи діяльності місцевих органів виконавчої влади щодо дотримання чинного законодавства з питань туберкульозу» (модератори: Борткевич С.І., Горбасенко І.М., Руденко В.В., Коаліція «Зупинимо туберкульоз разом», національні експерти з питань АКСМ).

За підсумками роботи, учасниками Школи адвокації, комунікації та соціальної мобілізації було прийнято Резолюцію. Наводимо її текст:

Ми, повноважні представники неурядових організацій – членів Всеукраїнської спілки громадських організацій «Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом», які зібралися на Щорічну школу адвокації, комунікації та соціальної мобілізації обговорили широке коло проблем участі громадськості у боротьбі із туберкульозом в Україні. В поточному році завершується термін дії вже другої поспіль державної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз. Нажаль, обидві програми не можна назвати успішними, оскільки в країні все ще має місце неефективна організація профілактики і раннього виявлення туберкульозу та лікування хворих, хронічне недофінансування протитуберкульозних заходів та низький рівень матеріально-технічного забезпечення протитуберкульозних установ, відсутність стовідсоткового контролю за прийомом ліків, відсутність інформаційно-просвітницької роботи з пацієнтами та загальним населенням, висока поширеність ВІЛ, ТБ/ВІЛ інфекції та хіміорезистентного туберкульозу, високий рівень поширеності тяжких випадків у зв’язку із пізнім виявленням захворювання, відсутність стимулу до лікування у пацієнтів, що призводить до значного відсотку перерваного лікування тощо.
Ми усвідомлюємо, що недоліки, які в цілому характеризують неефективність державних заходів протидії захворюванню на туберкульоз, багато в чому мають коріння в неефективності співпраці держави та громадянського суспільства. Громадськість розуміє, що відсутність політичної волі до подолання епідемії туберкульозу в державі та низький рівень обізнаності різних верств населення із актуальними проблемами туберкульозу відбуваються внаслідок низького рівня соціальної мобілізації на протидію туберкульозу. Неурядові організації, що опікуються боротьбою із туберкульозом, висувають сьогодні гасло адвокації, комунікації та соціальної мобілізації, як пріоритетний напрямок державної політики у сфері протидії туберкульозу (АКСМ). Вона має на меті 1) підсилити відданість уряду України та регіональних влад у впровадженні політики з контролю над туберкульозом; 2) спричинити зміни та вплинути на знання, сприйняття та досвід щодо туберкульозу у різних груп населення; 3) поєднати зусилля всіх зацікавлених сторін для підсилення участі громади, щоб забезпечити тривалий характер заходів по боротьбі з туберкульозом в Україні. Стратегія АКСМ має стати невід’ємною складовою нової державної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012−2016 роки, розробка та затвердження на державному рівні якої вже на часі. Для цього створений Національний консорціум «Всеукраїнське партнерство проти туберкульозу та ВІЛ/СНІД»,  основу якого склали такі громадські об’єднання, як Коаліція «Зупинимо туберкульоз разом» та «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій».
Водночас ми висловлюємо своє занепокоєння тим, що Міністерство охорони здоров’я України зволікає із початком роботи над проектом програми, хоча розробка і подання на затвердження концепції Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2012−2016 роках до 31 березня 2011 року є принциповою  вимогою рішення Колегії МОЗ України від 9 грудня 2010 року: досі не затверджена Міністерством охорони здоров’я України міжсекторальна робоча група за участі представників всіх зацікавлених сторін, не відбувається публічне обговорення засад концепції майбутнього документу.

Зважаючи на зазначене, ми – повноважні представники неурядових організацій – членів Всеукраїнської спілки громадських організацій «Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом» вважаємо за необхідне:

1. Визнати діяльність з адвокації, комунікації та соціальної мобілізації одним з ключових напрямків державної політики у сфері протидії захворюванню на туберкульоз.
2. Розробити і затвердити на державному рівні Національну стратегію з адвокації, комунікації та соціальної мобілізації у сфері протидії захворюванню на туберкульоз, як невід’ємну складову частину державної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012−2016 роки.
3. Звернутися до Міністерства охорони здоров’я України із проханням щодо прискорення роботи, пов’язаної із розробкою і поданням на затвердження концепції Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2012−2016 роках.
4. Звернутися до Міністерства охорони здоров’я України із проханням невідкладно оприлюднити матеріали та висновки, зроблені міжнародною місією, яка працювала в Україні у жовтні 2010 року з метою оцінки Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007−2011 роках.
5. Схвалити створення Національного консорціуму «Всеукраїнське партнерство проти туберкульозу та ВІЛ/СНІД»,  його діяльність, спрямовану на посилення ролі компоненту АКСМ у протидії захворюванню на туберкульоз в Україні та доручити Консорціуму взяти участь у відкритому конкурсі на заміщення посади субреципієнту за  завданням № 4 «Підвищити загальний доступ до діагностики, лікування та догляду у зв’язку з туберкульозом через підвищення обізнаності, мобілізації політичної підтримки та зниження стигми» заявки від України у 9 раунді надання грантів по компоненту «туберкульоз», підтриманої  Глобальним фондом для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією.

За дорученням Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом»

Співголова Коаліції
Віталій Руденко

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Ваш коментар
Ваше ім'я