У ІІ та ІІІ кварталах 2008 року мали місце перебої у лікуванні хворих на туберкульоз із-за відсутності ряду протитуберкульозних препаратів у лікувальних закладах України. Це є не поодинокий випадок, а системна практика Міністерства фінансів України, що повторюється із року в рік, ставлячи під загрозу життя наших співвітчизників.
Ситуація, що склалася, стала рушійною силою для подальшого розвитку хіміорезистентного туберкульозу в Україні.
Коротка довідка: Україна займає друге місце в Європі по темпам зростання хіміорезистентного туберкульозу, тобто такого, який важко піддається лікуванню загальноприйнятим переліком протитуберкульозних препаратів.
Стан речей, що склався, поставив під загрозу виконання Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках та Програми діяльності Кабінету Міністрів України “Український прорив: для людей, а не політиків”.
Причиною ситуації стало те, що Міністерством фінансів України у І та ІІ кварталах 2008 року фінансування закупівлі протитуберкульозних препаратів не було передбачене, а заплановане лише з ІІІ кварталу.
Громадські організації, що опікуються протидією туберкульозу в Україні, а саме Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Міжнародна журналістська асоціація «Здоров’я без кордонів» у 2008 році подали до Генеральної прокуратури України громадське сповіщення про злочин щодо життя і здоров’я українських громадян, хворих на туберкульоз, з боку посадових осіб Міністерства фінансів України як головного органу із забезпечення реалізації єдиної державної фінансової та бюджетної політики.
Увага з боку української громадськості та Генеральної прокуратури України спонукали Міністерство фінансів України відреагувати, здійснивши наближення асигнувань листопада-грудня на травень-жовтень в загальній сумі 126,8 млн. грн.; в тому числі на придбання медикаментів – з вересня-грудня на травень-серпень на суму 80 млн. грн.
Минулого тижня в Україні перебувала делегація Всесвітньої організації охорони здоров’я у складі у складі д-ра Ернесто Жарамілло, медичного радника, представника Департаменту Стоп ТБ, який опікується питаннями боротьби з туберкульозом з множинною медикаментозною стійкістю, та д-ра П`єрпаоло де Коломбані, медичного радника, який координує взаємодію Європейського Регіонального Бюро ВООЗ з Міністерством охорони здоров`я України.
Метою перебування делегації було обговорення питань підготовки України до Міністерського форуму з питань мультирезистентного туберкульозу і коінфекції ВІЛ-ТБ, що проходитиме у Пекіні з 1 по 3 квітня 2009 р.
Делегація ВООЗ висловила велику стурбованість станом захворюваності мультирезистентним туберкульозом в Україні.
З метою уникнення подібної ситуації в наступних роках, громадськість в особі наших організацій буде тримати під контролем своєчасне забезпечення лікувальних закладів України протитуберкульозними препаратами.
В зв’язку із зазначеним наші організації звернулися до законодавчої та виконавчої влади України з метою здійснення контролю за роботою Міністерства фінансів України щодо забезпечення фінансування закупівлі протитуберкульозних препаратів для лікувальних закладів України.
Особливу вдячність у співпраці висловлюю співголовам Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» Ігорю Горбасенку, Сергію Борткевичу, Людмилі Порохняк-Гановській.