8 жовтня 2011 року відзначатиметься Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. Актуальність питання надання хоспісної і паліативної допомоги хворим на туберкульоз у термінальній стадії обумовлюється високим рівнем захворюваності на туберкульоз, у тому числі широким розповсюдженням резистентних форм, високими показниками смертності, збільшенням кількості людей, хворих на поєднану інфекцію туберкульоз-ВІЛ/СНІД, які потребують не стільки медичної, скільки соціальної допомоги.
Зміцнення міжнародного авторитету України як демократичної, соціальної держави, її європейський вибір має наслідком наближення якісної та доступної медико-соціальної, паліативної допомоги хворим, які знаходяться в безнадійному стані.
Україна стабільно займає провідне місце в Європі за темпами поширення туберкульозу. За офіційними даними, загальна кількість хворих на туберкульоз в Україні складає 457 тис. осіб. За експертними оцінками, кількість українців, хворих на туберкульоз, може сягати нині близько 1 млн. осіб.
Щороку від туберкульозу помирає більш ніж 8 тис. українців, з них більше 2 тисяч – від поєднаної інфекції туберкульоз-ВІЛ/СНІД. З усіх померлих від туберкульозу в Україні лише третина помирає вдома.
Протягом липня-жовтня 2010 року Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» за підтримки Міжнародної організації StopTB-Partnership та Міністерства охорони здоров’я України було впроваджено заходи громадської експертизи надання паліативної допомоги хворим на важкі форми туберкульозу. Зокрема було проведено аналіз нормативної бази України, що регламентує надання хоспісної допомоги хворим на туберкульоз у термінальній стадії та аналітичне дослідження результатів надання хоспісної допомоги хворим на туберкульоз у термінальній стадії в регіонах України, визначення реальних потреб забезпечення хоспісної та паліативної допомоги хворим на туберкульоз.
За підсумками роботи, було розроблено ряд пропозицій, спрямованих на покращення доступу хворих на туберкульоз до паліативної та хоспісної допомоги, а також підвищення якості надання цієї допомоги.
Відповідно до цього, розуміння вкрай важливої соціальної та гуманістичної проблеми забезпечення доступу хворих на туберкульоз у термінальній стадії до послуг паліативної і хоспісної допомоги є на сьогодні вкрай актуальним і необхідним.
Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» планується проведення ряду інформаційних заходів з нагоди Всесвітнього дня хоспісів та паліативної допомоги, зокрема проведення круглого столу «Проблеми та перспективи надання хоспісної і паліативної допомоги хворим на туберкульоз у термінальній стадії».
Ми звернулися до Прем’єр-міністра України з пропозицією підтримати нашу ініціативу та видати відповідне розпорядження органам виконавчої влади для проведення заходів, приурочених до Всесвітнього дня хоспісів та паліативної допомоги, на державному рівні.
Також пропонуємо керівництву регіональних органів влади провести приурочені до Всесвітнього дня хоспісів та паліативної допомоги розширені засідання за участю керівництва управлінь та відділів охорони здоров’я, головних фтизіатрів областей та представників громадських організацій, на яких розглянути стан надання паліативної та хоспісної допомоги в регіоні, зокрема хворим на туберкульоз у термінальній стадії, визначити конкретні кроки по його покращенню.