У третю неділю травня щорічно весь світ відзначає День пам’яті людей, які померли від СНІДу. ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» спільно з партнерами вшанувала пам’ять людей, які померли від цієї хвороби. Різноманітні заходи проходять по всій Україні, в рамках яких запалено тисячі свічок, та запущено сотні небесних та водних ліхтариків. Цим світлом пам’яті активісти прагнули нагадати, що пам’ять про померлих – це, в першу чергу, турбота про живих, недопущення подібних смертей у майбутньому.
У Києві центральною подією стала урочиста церемонія біля «Червоної стрічки», меморіалу, що символізує нашу пам’ять про людей, життя яких забрала епідемія.
«Колись Ганна Франк написала у своєму щоденнику: «Подивіться, як одинока свічка може і кидати виклик темряві, і викривати її». Сьогодні десятки тисяч свічок у всіх регіонах України це нагадування про 130 тис людей з ВІЛ, які щодня питають себе, чи є них майбутнє в Україні? 100% доступ до АРВ-лікування, передбачений в новій Національній програмі – це саме те рішення, яке ми очікуємо від Кабінету Міністрів та Верховної Ради України. Наголошую, що згідно Доручення Президента, де повинно було бути виконано ще 15 травня.» – зазначив у своєму виступі Голова Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Володимир Жовтяк.
Зазначимо, що в Україні проживає 131 801 ВІЛ-позитивна людина. Лише за перші чотири місяці поточного року зареєстровано 7 468 нових випадків ВІЛ-інфекції. Разом з тим, за всю історію подолання епідемії в нашій державі померли від СНІДу 29 745 осіб.
«Цього дня ми не лише висловлюємо скорботу й співчуття. Ми говоримо про те, щоб докласти всіх зусилль і зупинити лік смертей від СНІДу в нашій країні. На сьогодні зроблено значні кроки напрямку розширення доступу ВІЛ-інфікованих громадян до життєво необхідної терапії. Так, до кінця поточного року можливість отримувати необхідне лікування матимуть понад 51 тис ВІЛ-інфікованих пацієнтів, які перебувають на диспансерному обліку в регіональних центрах профілактики та боротьби зі СНІДом. Ми активно працюємо задля того, щоб ВІЛ-інфіковані пацієнти відчували нашу підтримку й турботу», – заявила Голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна.
“Із тугою згадуючи наших друзів, які пішли від нас, не отримавши необхідного лікування, ми робимо все можливе, щоб доступ до профілактики, тестування та своєчасного лікування був можливий для уразливих груп, зокрема для споживачів наркотиків, гомосексуальних людей, жінок, залучених до проституції, "дітей вулиці". В сучасному світі лише держава може забезпечити стабільність програм і зберегти життя людей” – зазначила в своєму виступі Ганна Довбах, асоційований директор з питань політики та партнерства МБФ «Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні»
Після церемонії всі учасники взяли участь у свічковій ході яка завершиться біля Пам’ятника Засновникам Києва запуском на води Дніпра півтисячі водяних ліхтариків в пам’ять про майже 30 000 життів громадян України, які забрала епідемія.
За матеріалами ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»