За підсумками роботи та виконання завдань та заходів Обласної соціальної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз в 2013-2016 роках Полтавська область входить в десятку регіонів з найнижчою захворюваністю на туберкульоз. Захворюваність на всі форми туберкульозу стабілізовано і становить 36,1 на 100 тис. населення.
Смертність від усіх форм туберкульозу в Полтавській області залишилась такою ж, як і в 2014 році.
Важливою умовою ефективної протиепідемічної боротьби з ростом захворюваності на туберкульоз є своєчасне виявлення і лікування хворих на туберкульоз і особливо бактеріовиділювачів.
В залежності від організації цієї роботи виявлення туберкульозу повинно бути раннім і своєчасним. Методами раннього виявлення туберкульозу у дорослих є профілактична флюорографія, особливо декретованих контингентів, осіб із груп ризику та бактеріоскопія мазка мокроти хворих, які кашляють 2 тижні і більше. Забезпечується ця робота пересувними та стаціонарними флюорографами, плани обстежень яких виконуються щорічно на 90 – 95%. На Полтавщині проведено переоснащенню лабораторії Полтавського облтубдиспансеру ефективно працює тест-система Gene-Xpert молекулярно-генетичної діагностики, яка дозволяє отримати результат протягом 1 доби та виявити стійкість до протитуберкульозних препаратів.
Суттєву допомогу в цьому напрямку надають товариство Червоного Хреста, благодійна організація «Світло Надії» та інші неурядові організації. З метою зменшення випадків перерваного лікування, формування у хворих на туберкульоз прихильності до лікування та вилікування туберкульозу в області працюють Проекти по медико-соціальному супроводу (хворим видаються пайки, продуктові набори, доставляються ліки додому та ін.).
З метою контролю своєчасної реєстрації випадків туберкульозу, коректності моніторингу їх лікування та надання допомоги в організації амбулаторного лікування хворих на туберкульоз постійно проводяться моніторингові візити в лікувально-профілактичні заклади області. Протягом року візитами охоплено всі протитуберкульозні заклади області, лікувально-профілактичні заклади охорони здоров’я, що надають послуги хворим на туберкульоз м. Полтава, м. Кременчук, Гадяцького, Кобеляцького, Карлівського, Шишацького, Новосанжарського та Котелевського районів.
Одним із напрямків реформування протитуберкульозної служби області – є приведення звітно-облікової бази до міжнародних стандартів. З цією метою в області працює реєстр хворих на туберкульоз, для роботи якого створено 22 точки вводу інформації. Забезпечено 12 тубкабінетів комп’ютерною технікою за рахунок проектів Глобального фонду. Введено близько 4,5 тисяч випадків туберкульозу, якість введення доведено до – 98%. Розпочато роботу в модулі «Препарати», що дає можливість прозорого контролю за використанням протитуберкульозних препаратів за кошти різного фінансування на всіх рівнях надання медичної допомоги. Про це повідомляє прес-служба Полтавської ОДА.
poltava.today