Секретарю Ради національної безпеки і оборони України
О. ДАНІЛОВУ
Шановний Олексію Мячеславовичу
Висловлюємо Вам нашу щиру повагу та звертаємося із наступним.
У зв’язку з карантинними заходами пов’язаними з COVID-19 в спеціалізованих установах і закладах переливання крові України склалась вкрай негативна ситуація із заготівлею донорської крові та забезпечення компонентами крові закладів охорони здоров’я. Еритроцитарні і тромбоцитарні компоненти крові є безальтернативними засобами для лікування тяжких станів, пов’язаних із акушерсько-гінекологічною, онкологічною патологією, гемолітичною хворобою новонароджених, екстреною хірургічною патологією, трансплантацією кісткового мозку і органів, лікування гострої втрати крові внаслідок травм, лікування синдрому ДВЗ. Наразі, внаслідок заходів карантину, а саме неврегульованості питань щодо діяльності спеціалізованих установ і закладів переливання крові в період карантину, надзвичайних ситуацій і надзвичайних станів існує ряд критичних загроз, що потребують невідкладного вирішення на державному рівні:
Загроза ненадання трансфузіологічної допомоги пацієнтам, які постійно потребують чи терміново потребуватимуть компонентів крові.
Відсутність належної комунікації щодо питань донорства крові та її компонентів з боку органів державної влади, зокрема Міністерства охорони здоров’я України, страх мати контакт із іншими людьми, які перебуватимуть у спеціалізованих установах і закладах переливання крові для виконання донорської функції, страх передати вірус через кров, відсутність тестування на крові донорів на збудника COVID-19, а також заборона пересування і неможливість донорів доїхати до місць заготівлі донорської крові та її компонентів призвели до критичного зниження обсягів заготівлі крові та її компонентів, виснаження запасів. При цьому істотних запасів компонентів крові неможливо сформувати заздалегідь враховуючи наявну потребу в них та обмежений термін зберігання (еритроцити – до 42 діб, тромбоцити – до 5 діб).
Актуальним є завдання створення запасів питання довготривалого зберігання компонентів крові (відсутні кріобанки), не унормовані питання передачі компонентів крові в рамках різних бюджетів та відомств, а також реалізації компонентів крові в умовах карантину, запровадження надзвичайної ситуації та надзвичайного стану. Що унеможливлює керування запасами компонентів крові на рівні держави.
Можлива передача вірусу COVID-19 через кров у зв’язку з відсутністю тестування.
Відповідно до моніторингу доступної та підтвердженої інформації від експертних міжнародних організацій щодо можливої трансмісії збудника COVID-19 трансфузійним шляхом, підтверджуючі дані, щодо трансфузійно-трансмісивного шляху передачі вірусу внаслідок відсутності підтверджених результатів досліджень відсутні.
Донори щодня надсилають запити, що хотіли би здати кров, проте через відсутність тестування на збудника COVID-19 бояться виконувати донорську функцію, бо відповідно до чинних нормативних вимог щодо заготівлі донорської крові спеціалізованими установами і закладами переливання крові здійснюється лише фізикальний медичний огляд донорів перед донацією (огляд лікарем, вимірювання температури, артеріального тиску, частоти пульсу).
Просимо розглянути наші пропозиції:
- З боку Міністерства охорони здоров’я забезпечити правильну комунікативну інформаційну компанію через усі можливі засоби зв’язку, щодо важливості та необхідності донорства крові та її компонентів та можливості здавати кров в рамках карантинних заходів, оскільки дана інформація абсолютно відсутня, громадяни налякані і відмовляються здавати кров.
- Рекомендувати обласним та міським органам виконавчої влади:
- забезпечення правильної комунікативної інформаційної кампанії через усі можливі засоби зв’язку, щодо важливості та необхідності донорства крові та її компонентів та можливості здавати кров в рамках карантинних заходів
- забезпечити обласні та міські спеціалізовані установи і заклади переливання крові транспортом для доставки донорів до місць заготівлі крові;
- забезпечити спеціалізовані установи і заклади переливання крові транспортом для доставки працівників до місць роботи;
- сприяти організації безперебійної роботи з формування донорства та заготівлі донорської крові відділеннями трансфузіології закладів охорони здоров’я з метою термінового формування та постійного поповнення достатнього резерву компонентів крові на пік захворюваності СОVID 19.
- сприяти терміновому формуванню резерву еритроцитовмісних компонентів крові з обмеженим терміном зберігання в установах служби крові України;
- створити банки клітин крові довгострокового зберігання для забезпечення лікувального процесу в закладах охорони здоров’я під час надзвичайних ситуацій, в особливий період (збройні конфлікти).
- взяти під безпосередній контроль організацію донорства і залучення населення до здачі крові на період карантину.
- Внести зміни та доповнення до наказу МОЗ України від 17.02.2020 № 366 «Про затвердження Методичних рекомендацій розрахунку кількості (запасу) засобів індивідуального необхідних для забезпечення медичних працівників в період спалаху інфекційних хвороб із невизначеними шляхами передавання та інфікування» щодо забезпечення працівників спеціалізованих установ і закладів переливання крові засобами індивідуального захисту, оскільки наявні нормативні документи розглядають забезпечення виключно медичних працівників, які працюють з інфекційними хворими.
- Забезпечити спеціалізовані установи і заклади переливання крові тестами для діагностики COVID-19 осіб, які бажають бути донорами перед донаціями.
- Забезпечити тестування зразків донорської крові на наявність збудника COVID-19, оскільки відповідно до міжнародних експертних джерел не виключена передача вірусу через трансфузії.
- Унормувати дозвіл особам, які бажають бути донорами крові та її компонентам в режимі карантину переміщатися до місць заготівлі донорської крові та її компонентів.
- Унормувати дозвіл спеціалізованим установам і закладам переливання крові здійснювати заготівлю крові у виїзних умовах на об’єктах з дотриманням санітарно-гігієнічних, санітарно-епідемічних правил і норм.
- Унормувати дозвіл на передачу компонентів крові в рамках різних бюджетів та відомств, а також реалізацію компонентів крові в умовах карантину, запровадження надзвичайної ситуації та надзвичайного стану. Забезпечити передачу компонентів крові з дотриманням холодового ланцюга.
- Припинити заготівлю плазми крові приватними плазмацентрами, так як вони створюють бар’єри в організації роботи служби крові щодо відбору донорів і вилучають обмежений донорський контингент від забезпечення лікувальних закладів компонентами донорської крові
- Невідкладно визначити та уповноважити структуру, відповідальну за координацію та контроль діяльності спеціалізованих установ і закладів переливання крові в умовах карантину, надзвичайних ситуацій та надзвичайних станів, оскільки до цього часу відсутня така діяльність з боку Міністерства охорони здоров’я та ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».
Просимо підтримати створення оновленої Національної системи крові через модернізацію Державної служби крові та реформувати службу крові на законодавчому підґрунті, орієнтиром якого буде людина – пацієнт і донор і сформувати Національний трансфузіологічний центр як самостійну юридичну особу публічного права.
З повагою,
Голова правління Експертної спільноти пацієнтів України
ІГОР ГОРБАСЕНКО
Голова правління БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу»
ВІТАЛІЙ РУДЕНКО