Інформаційна кампанія до Всеукраїнського та Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз «Туберкульоз – інфекційна хвороба, але не вирок».
Продовжуємо публікувати матеріали про Глобальну стратегію та цілі в галузі профілактики, лікування і боротьби із туберкульозом на період після 2015 року (далі – Глобальна стратегія) Всесвітня організація охорони здоров’я на своїй 67-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, яка відбулася в Женеві в травні 2014 року прийняла Глобальну стратегію та цілі в галузі профілактики, лікування і боротьби із туберкульозом на період після 2015 року. . Для ознайомлення з Глобальних стратегією, далі подаємо витяги з неї українською мовою зі збереженням автентичності оригінального тексту.
Посилення і розширення основних функцій програм боротьби із туберкульозом. Перший базовий елемент діяльності стосується орієнтованих на пацієнта заходів втручання, необхідних для лікування і профілактики туберкульозу.
Національні програми боротьби із туберкульозом повинні тісно взаємодіяти і координувати свою діяльність з іншими програмами громадської охорони здоров’я, програмами соціальної підтримки, державними і приватними провайдерами медичної допомоги, неурядовими організаціями, організаціями громадянського суспільства, місцевими громадами та асоціаціями пацієнтів, що дозволить забезпечити надання високоякісного, комплексного і орієнтованого на пацієнта лікування і профілактики в рамках всієї системи охорони здоров’я.
Перший базовий елемент діяльності покликаний допомогти країнам рухатися вперед, переходячи від попередніх стратегій до нових стратегій і технологій для забезпечення загального доступу до тестування на лікарську чутливість; розширювати служби по веденню туберкульозу у дітей; надавати додаткові послуги з надання допомоги на місцях де відсутнє необхідне медичне обслуговування вразливих груп населення; і проводити систематичний скринінг і профілактичне лікування відповідних груп підвищеного ризику.
Вся ця діяльність повинна проводитися в партнерстві з відповідними заінтересованими сторонами. Особливу допомогу в підвищенні якості наданої допомоги при туберкульозі, включаючи матеріально-технічне забезпечення та епіднагляд, може 20 справити використання інноваційних інформаційних і комунікаційних технологій в галузі охорони здоров’я (електронна охорона здоров’я та мобільна охорона здоров’я).
В рамках першого базового елементу передбачається вирішення наступних основних завдань. Забезпечення ранньої діагностики туберкульозу. Виявлення всіх випадків лікарсько-стійкого туберкульозу. Проведення систематичного скринінгу на туберкульоз в певних групах високого ризику.
Тягар невиявленого туберкульозу в багатьох місцях, особливо в групах високого ризику, великий. Серед осіб з низьким рівнем доступу до служб охорони здоров’я можливі тривалі затримки з постановкою діагнозу туберкульозу та початком належного лікування. Багато людей з активною формою туберкульозу не відчувають типових симптомів на ранніх стадіях захворювання. Ці люди можуть не звертатися досить своєчасно за медичною допомогою, а в разі їх звернення вони можуть не направлятися на тестування щодо туберкульозу.
Виявлення груп високого ризику і проведення ретельно спланованого систематичного скринінгу на активну форму захворювання може поліпшити показники раннього виявлення захворювання. Рання діагностика допомагає знизити ризики поширення туберкульозу, несприятливих наслідків лікування, небажаних наслідків для здоров’я, а також несприятливих соціально-економічних наслідків цієї хвороби.
Особи, які перебували в контакті з хворими на туберкульоз, особливо діти у віці до п’яти років, люди, що живуть з ВІЛ, та робітники, що піддаються впливу силікатної пилу, повинні завжди проходити скринінг на активний туберкульоз. Слід виявляти і розглядати можливість проведення в пріоритетному порядку скринінгу інших груп ризику на підставі національних і місцевих даних епідеміологічних досліджень щодо туберкульозу, потенціалу систем охорони здоров’я, виходячи з наявності ресурсів, а також можливостей забезпечення охоплення виявлених груп ризику.
Стратегія проведення скринінгу повинна постійно вивчатися і оцінюватися для перегляду пріоритетності груп ризику, перегляду підходів до проведення скринінгу і, якщо це доцільно, припинення скринінгу. Стратегії проведення скринінгу повинні дотримуватися встановлених етичних принципів щодо скринінгу інфекційних захворювань, повинні забезпечувати захист прав людини і зводити до мінімуму ризик відчуття дискомфорту, болю, стигматизації та дискримінації.
Далі буде. Матеріал взято з посібника БО Українці проти туберкульозу «Відповідь на виклики епідемії туберкульозу в Україні в контексті глобальної стратегії та цілей в галузі профілактики, лікування і боротьби з туберкульозом на період після 2015 року: багатовідомчий підхід (інформаційно-методичний посібник).»
Запрошуємо до Telegram – каналу “Протидія туберкульозу в Україні, Fighting with the tuberculosis epidemic in Ukraine. https://t.me/stoptborgua
Запрошуємо до Фейсбук-сторінки Журналісти проти туберкульозу https://www.facebook.com/groups/journalistsagainsttuberculosis