Відкритий лист; Органам державної влади і місцевого самоврядування, національним академічним установам, засобам масової інформації, громадським інституціям, громадянам, які віднесені до ключових та вразливих груп населення, Голові Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради України М.Б. Радуцькому, Міністру охорони здоров’я України В.К. Ляшку, зацікавленим сторонам.
Висловлюємо Вам нашу повагу та звертаємося із наступним.
На засіданні Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради України (далі – Комітет) 26 квітня 2023 року народні депутати України – члени Комітету розглянули питання щодо включення державних установ Національної академії медичних наук України до єдиного медичного простору України з подальшим їх долученням до Програми медичних гарантій, зокрема Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського та Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського.
Звертаємо вашу увагу на те, що буває так, що важливі для країни законопроекти місяцями, а то й роками, чекають своєї черги в довгих шухлядах комітетів Верховної Ради. В даному ж випадку, народні депутати України – члени Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування проявили не аби яку оперативність і розглянули питання щодо включення державних установ Національної академії медичних наук України до єдиного медичного простору України з подальшим їх долученням до Програми медичних гарантій, зокрема Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського та Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського.
Розглянули швидко, під час війни, так би мовити «із коліс», лише на основі пропозиції щодо розгляду цього питання, із якою до Комітету звернулися представники декількох громадських організацій. ( Із відповідним засіданням Комітету можна ознайомитись за цим посиланням )
Як зазначається у повідомленні, розміщеному на сайті Комітету, «представники пацієнтської спільноти висловлювали обурення тим, що у державних закладах Національної академії медичних наук (читайте: у тих двох, які названі вище) пацієнти мають сплачувати власним коштом лікування, яке гарантоване їм безоплатно за Програмою медичних гарантій».
Депутати винесли на розгляд надзвичайно важливе питання без достатньо належної, на нашу думку, перевірки достовірності висловлених у згаданій пропозиції цих декількох громадських організацій та без організації і проведення незалежної експертизи діяльності зазначених наукових установ.
Хочемо звернути увагу на те, що, зокрема, Державна установа «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського Національної Академії медичних наук України» є головною науково-дослідною і науково-методичною установою в Україні у галузі фтизіатрії та пульмонології. Інститут діє відповідно до Конституції України, Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та інших актів законодавства, Статуту Національної академії медичних наук України та власного статуту, який затверджується Президією НАМН України.
Інститут діє з метою проведення наукових досліджень, спрямованих на отримання й використання нових знань у галузі фтизіатрії та пульмонології, доведення наукових знань до стадії практичного використання, підготовки висококваліфікованих наукових кадрів та надання високо спеціалізованої медичної допомоги хворим на туберкульоз та інші захворювання органів дихання тощо. Установа створюється, реорганізується та ліквідується за рішенням Президії НАМН України.
Інститут дійсно надає спеціалізовану консультативно-поліклінічну та стаціонарну допомогу населенню України, але цей вид діяльності не є основним для установи, що очевидно випливає із її Статуту, затвердженого Президією Національної академії медичних наук України 22 червня 2017 року.
За результатами розгляду цього питання Комітет ухвалив рішення «рекомендувати МОЗ створити робочу групу для опрацювання питання щодо входження вказаних установ до єдиного медичного простору України, підготувати в місячний термін необхідне фінансове обґрунтування та проінформувати депутатів Комітету про результати засідань робочої групи, у тому числі про напрацьовані зміни до законодавства».
Тому, у відповідності до ухваленого Комітетом з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рішення, просимо сприяти включенню до складу членів робочої групи наступних представників організацій-членів Всеукраїнської коаліції «Зупинимо туберкульоз разом», а саме:
Руденко Віталій Володимирович, голова правління БО «Українці проти туберкульозу» (за згодою);
Федоровська Олена Олександрівна, співголова Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз (Сильніші за ТБ) (за згодою);
Шміло Олександр Петрович, співголова ГО «Експертна спільнота пацієнтів України», голова ГО інвалідів «Всеукраїнське товариство гемофілії» (за згодою).
Ми будемо рекомендувати не приймати жодного рішення по цьому питанню без системної оцінки ситуації та проведення незалежної експертизи діяльності всіх (а не лише двох) наукових установ у складі Національної академії медичних наук України на предмет можливо існуючої практики сплати пацієнтами власним коштом лікування.
Також, наше звернення органам державної влади і місцевого самоврядування, національним академічним установам, засобам масової інформації, громадським інституціям, громадянам, які віднесені до ключових та вразливих груп населення, усім зацікавленим особам долучатися до обговорення цих важливих питань. Зробимо цей процес – максимально відкритим, публічним та прозорим!!
З повагою, за дорученням партнерів, співголова Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом», голова правління БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» ВІТАЛІЙ РУДЕНКО
Більше на сайті БО «Українці проти туберкульозу» https://stoptb.org.ua/