Туберкульоз під час війни: як вберегти себе, своїх дітей, свою родину від туберкульозу

0
815

Пропонуємо Вашій увазі корисну інформацію щодо протидії туберкульоз під час війни БО «Українці проти туберкульозу» (сайтhttps://stoptb.org.ua/ ) публікують цикл матеріалів щодо протидії туберкульозу в Україні.

Дитячий туберкульоз під час війни наступає.

В деяких регіонах України, зокрема на Волині, зростає захворюваність на туберкульоз серед дітей. Так, депутат Волинської обласної ради Юрій Валецький вважає, що ситуація із захворюваністю на туберкульоз у регіоні стає неконтрольованою та зауважив, що необхідно терміново вжити заходів, задля запобігання погіршенню ситуації.

Депутат звернувся до державного санітарного лікаря Волинської області Наталії Янко«Відомо, що на туберкульоз може захворіти кожен. На Волині протягом чотирьох місяців 2023-го року вперше на туберкульоз захворіли 239 людей», – каже Юрій ВалецькийОсобливу стурбованість у депутата викликає той факт, що захворіло 49 дітей. Тоді як за весь минулий рік захворіло лише 19 дітей.

Більше інформації за посиланням – http://surl.li/jbygi Також, в Україні створено Дитячий фонд боротьби з туберкульозом. Запрошуємо Вас долучитися до подолання дитячого туберкульозу в Україні – підтримати нашу ініціативу – Дитячий фонд боротьби із туберкульозом, зробивши благодійний внесок на рахунок Фонду. Посилання – https://www.stoptb.org.ua/blagodijnyj-vnesok/

Медична допомога при туберкульозі під час війни. Як отримати медичну допомогу при туберкульозі під час війни.

Якщо ви не змінювали місце проживання, маєте симптоми та хочете обстежитись на туберкульоз:

  • ви можете звернутися до свого сімейного лікаря для первинного огляду та діагностики;
  • можна звернутися до лікаря-фтизіатра найближчого протитуберкульозного закладу навіть без направлення.

Якщо ви ВПО і хочете обстежитись на туберкульоз,  Якщо ви лікували туберкульоз, але виїхали зі свого регіону в інший, слід дотримуватись таких дій, Де знайти працюючий протитуберкульозний заклад та фтизіатра.. Цю та іншу корисну інформацію ви зможете отримати на сайті БО «Українці проти туберкульозу» https://stoptb.org.ua/

Туберкульоз під час війни: що потрібно знати та куди звертатися за допомогою – Оскільки через війну багато українців змушені були змінити місце проживання, а відповідно отримання медичної допомоги, Центр громадського здоров’я зібрав контакти фтизіопульмонологічних центрів в Україні (відповідно до областей розташування), за якими можна проконсультуватися з приводу лікування туберкульозу

Увага! Під час воєнного стану пацієнти з туберкульозом можуть отримати лікування в будь-якому куточку країни, в який вони евакуювалися з небезпечних регіонів, а якщо будь-хто підозрює в себе симптоми туберкульозу – може отримати консультацію в найближчому протитуберкульозному закладі. Більше інформації за посиланням –  http://surl.li/idwya

Туберкульоз і військовий облік

Стаття 23 закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” визначає загальні медичні критерії, за якими не можуть призивати до Збройних Сил України (ЗСУ). Йдеться про осіб із інвалідністю та визнаних тимчасово непридатними на строк до 6 місяців. У майбутньому останні мають пройти військово-лікарську комісію, яка робить висновки про повну непридатність із виключенням з військового обліку.

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку: 

  • активний туберкульоз легень з виділенням мікобактерій та (або) за наявності розпаду легеневої тканини; активний, прогресуючий туберкульоз інших органів позалегеневої локалізації.

Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час:

  • активний туберкульоз легень без виділення мікобактерій та розпаду легеневої тканини; позалегеневий туберкульоз у період основного курсу лікування;
  • клінічно вилікуваний (непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально);
  • залишкові зміни після вилікуваного туберкульозу різних локалізацій (обмежено придатні до військової служби, придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально).

Перелік захворювань, через які військовозобов’язані звільняються від служби в армії в мирний і воєнний час, прописаний у Наказі Міністерства оборони України від 14.8.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».  Більше інформації за посиланням –  http://surl.li/idwya

Інформацфйна підтримка боротьби з туберкульозом. В Україні випускається Інформаційно-аналітичний ВІСНИК “ЗУПИНИМО ТУБЕРКУЛЬОЗ РАЗОМ!”, в якому публікуються корисні та пізнавальні матеріали за основними рубриками: Популярно про туберкульоз в Україні та світі, щодо ефективності державної політики протидії туберкульозу в Україні, інші розділи.  Більше інформації за посиланням –  https://stoptb.org.ua/

Корисна інформація щодо найбільш поширених міфів про туберкульоз.

МОЗ України інформує щодо поширених міфів про туберкульоз Більше інформації за посиланнямhttp://surl.li/jcoga

 

Корисна інформація про туберкульоз, за матеріалами ВООЗ

Загальна інформація

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке найчастіше вражає легені та викликається певним видом бактерій. Він поширюється повітрям при кашлі, чханні чи відхаркуванні інфікованих людей.

Туберкульоз запобігти і вилікувати.

За оцінками, близько чверті населення світу інфіковано бактеріями туберкульозу. Імовірність того, що в інфікованих людей з’являться симптоми туберкульозу і розвинеться захворювання, становить приблизно 5-10%.

Люди, інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки що) не хворі на туберкульоз, не можуть його передавати. Туберкульоз зазвичай лікується антибіотиками і відсутність лікування може призвести до летального результату.

У деяких країнах для профілактики туберкульозу немовлятам або дітям раннього віку запроваджується вакцина бацили Кальметта-Герена (БЦЖ). Вакцина забезпечує профілактику туберкульозу поза легкими, але не легкими.

Симптоми

Люди з латентною туберкульозною інфекцією не почувають себе хворими і не є заразні. Лише у невеликої частини інфікованих людей розвивається туберкульоз та виявляються його симптоми. Підвищеному ризику піддаються немовлята та діти.

Підвищений ризик захворювання на туберкульоз піддаються люди, які:

  • страждають на діабет (високий рівень цукру в крові);
  • мають ослаблену імунну систему (наприклад, особи з ВІЛ-інфекцією чи СНІДом);
  • страждають від неповноцінного харчування;
  • використовують тютюн.

Розвиток захворювання на туберкульоз, на відміну від туберкульозної інфекції, призводить до появи у пацієнта симптомів. Вони можуть залишатися помірними протягом багатьох місяців, тому можна легко заразити туберкульозом інших людей, не підозрюючи про це.

Поширені симптоми туберкульозу:

  • тривалий кашель (іноді з кров’ю);
  • біль у грудній клітці;
  • слабкість;
  • підвищена стомлюваність;
  • зниження маси тіла;
  • лихоманка;
  • нічна пітливість.

Симптоми захворювання на туберкульоз залежать від локалізації інфекційного процесу в організмі. У той час як туберкульоз зазвичай вражає легені, він також вражає нирки, мозок, хребет та шкіру.

За матеріалами сайту – Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) 

 

Фото матеріалу – Pic: Towfiqu Barbhuiya