Шановні панове! Пропонуємо вашій увазі коротку аналітичну записку: Щодо відповідності Закону України «Про подолання туберкульозу в Україні» євро інтеграційним процесам України.
Чи вплине цей Закон на ефективність боротьби з туберкульозом в Україні?
З0 травня 2023 року Верховною Радою України був розглянутий і прийнятий у першому читанні Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні» (реєстраційний номер 9147). Після цього БО «Українці проти туберкульозу» у співпраці із партнерами провели значну експертну аналітичну роботу з аналізу тексту законопроекту, до якої були залучені державні установи, громадські організації, велике коло заінтересованих сторін.
На основі отриманих зауважень і пропозицій до цього законопроекту, допрацьовані матеріали були подані до депутатських фракцій, груп у Верховній Раді України та проведені відповідні дії з адвокації їх прийняття.
Аналіз тексту законопроекту свідчив про те, що його автори, на нашу думку, недостатньо врахували положення Глобальної стратегії та цілей в галузі профілактики, лікування і боротьби із туберкульозом, затвердженої 67-й сесією Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (травень 2014 року) (далі – Глобальна стратегія), яка на даний час є основоположним документом у сфері подолання туберкульозу в світі.
Туберкульоз – особливо небезпечна інфекційна соціальна хвороба, тобто її чинники мають політичні, соціальні, економічні, культурні тощо коріння, а наслідки негативно впливають на стан здоров’я і якість життя населення, несуть в собі загрозу економіці і національній безпеці нашої держави. Це також не знайшло свого відображення у тексті Закону.
Така соціальна складова туберкульозу не була врахована законодавцем. Ми пропонували включити в текст Закону спеціальний розділ «Соціальна профілактика туберкульозу», що означає комплекс соціально-економічних заходів держави щодо покращення умов та способу життя, навколишнього середовища, виховання тощо, спрямованого на створення умов, що унеможливлюють появу нових випадків інфікування туберкульозом, а також передбачають здійснення діяльності, спрямованої на послаблення негативного впливу цієї інфекційної хвороби на суспільство як соціальної системи загалом. За умов такого комплексного підходу, профілактика у сфері запобігання поширенню туберкульозу повинна здійснюватися шляхом виявлення, усунення або нейтралізації причин та умов, що підтримують персистенцію її біологічного збудника серед представників окремих соціальних груп та серед широких верств населення. Але ця пропозиція була відхилена.
Основою цього Закону мав стати багатовідомчий та багатосекторальний підхід. Автори Закону включили в список термінів цей запропонований нами на основі рекомендацій Глобальної стратегії принцип, але на цьому і зупинилися, адже в текст Закону не був включений запропонований нами розгалужений механізм впровадження багатовідомчого та багатосекторального підходу, де кожному задіяному органу державної влади був запропонований перелік їх функцій у протидії туберкульозу.
Зрештою, ця редакція Закону повторила вади своїх попередниць, адже сконцентрована на вирішенні проблеми туберкульозу виключно медичними засобами. В той же час, за оцінками ВООЗ, в системі здоров’я населення медичні фактори ризику складають лише 10,0%, а як на спосіб життя – припадає 50,0%.
Сьогодні проблема туберкульозу вийшла за рамки суто медичної галузі та набула статусу проблеми загальнодержавного значення через невпинне зростання темпів його поширення серед населення України. Особливо актуальним постало питання протидії туберкульозу під час воєнної агресії росії проти України. Велика кількість біженців, шукачів притулку, вимушених переселенців, втрата людьми житла, роботи, доступу до належної медичної допомоги, все це та багато інших викликів, які стоять перед Україною, збільшують фактори ризику захворюваності на туберкульоз.
Принцип галузевого управління складним соціальним об’єктом, яким є епідемія туберкульозу, зокрема суто медичний підхід до аналізу епідеміологічних показників, перешкоджає своєчасному прогнозуванню перспектив розвитку епідемії туберкульозу та розробці відповідного плану національної міжвідомчої протидії його викликам, внаслідок чого епідемія туберкульозу залишається надзвичайно загрозливою не тільки для життя та здоров‘я наших громадян, а, за великим рахунком, надає підстави вважати цю ситуацію, як загрозу національній безпеці української держави, становить перешкоду на шляху до європейської інтеграції України.
Ось чому державна політика протидії захворюванню на туберкульоз не може бути успішною, якщо спрямована на подолання викликів туберкульозу виключно медичними засобами, не передбачаючи, в основі своїй, комплексний підхід, який сприятиме усуненню докорінних соціально-економічних причин та наслідків поширення в Україні епідемії туберкульозу.
14. 07. 2023 року Закон України “Про подолання туберкульозу в Україні” був прийнятий уцілому без урахування більшості наших пропозицій та, відповідно, без урахування ключових рекомендацій ВООЗ щодо застосування багатовідомчого та багатосекторального підходу протидії туберкульозу.
З цього ми робимо висновок, що український законодавець прийняв, зрештою, нікчемний закон, який нічого докорінно не змінює у питаннях протидії туберкульозу в Україні, не враховує положення Глобальної стратегії та шкодить процесу європейської інтеграції України.
За таких умов в даний час засновано Національну платформу об’єднаних зусиль у протидії туберкульозу в Україні, метою якої, враховуючи досвід боротьби з туберкульозом в Україні та за її межами останні десятиріччя та на основі застосування багатогалузевого і багатосекторального підходу, є розробка державної політику у сфері протидії туберкульозу більш ефективною шляхом, а саме – об’єднання зусиль усіх заінтересованих сторін: органів влади, місцевого самоврядування, медичної громадськості, науковців, юристів, економістів, журналістів, приватного і неурядового секторів, іноземних фахівців. Кінцевою метою Національної платформи є – подолання епідемії туберкульозу в Україні.
Одним з першочергових завдань Національної платформи є адекватна відповідь на прийнятий Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні».
Запрошуємо Вас приєднатися до Національної платформи шляхом заповнення форми, яка додається, або заповненням Форми приєднання – за посиланням – http://surl.li/jsnev
Також просимо поширити відповідну інформацію серед фахівців, яких зацікавить питання долучитися до участі в Національній платформі з метою покращення епідеміологічної ситуації з туберкульозом в Україні
БО «Українці проти туберкульозу» https://stoptb.org.ua/