29 жовтня – це день, що позначений як Всесвітній день боротьби з псоріазом (World Psoriasis Day) у міжнародному календарі. Його засновником виступила Міжнародна федерація асоціацій псоріазу (International Federation of Psoriasis Associations – IFPA) у 2004 році. В Україні, з ініціативи IFPA та Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація псоріазу», як члена ІFPA, починаючи з 2009р. були введені Національні дні псоріазу, що проводяться щорічно.
Мета цього дня – привернути увагу громадськості до цього захворювання, поліпшити обізнаність хворих щодо сучасних підходів до його лікування та об’єднати всіх небайдужих до цієї проблеми людей.
Псоріа́з (застаріле – луска́тий лиша́й) – неінфекційне аутоімунне захворювання, яке проявляється, як правило, у вигляді хронічного запалення шкіри; протікає з чергуванням періодів ремісій та загострень. Проте, можливі періоди повної ремісії, і в невеликому числі випадків – спостерігаються ремісії тривалістю 5 і більше років. Псоріаз – хронічний дерматоз, стан повністю не виліковний, але, на щастя, контрольований.
Псоріаз належить до генетично детермінованих захворювань, з аутосомно домінантним типом успадкування. Спровокувати його може неадекватна харчова поведінка – вживання значної кількості солодощів, жирної їжі. Провокуючим фактором можуть стати фізичні стреси (переохолодження, травми, підвищена інсоляція) та емоційно-психічні (переляк, смерть близьких, розлучення батьків, проблеми у школі).
Факти щодо псоріазу, які має знати кожен:
- псоріазом хворіє близько 3% населення земної кулі, серед них більше людей, які мешкають на території Європи та Північної Америки. На африканському континенті та в Японії ці показники нижчі. В Україні пацієнтів з таким діагнозом, за офіційними даними, приблизно півтора мільйони. І жінки, і чоловіки в однаковій мірі схильні до ураження псоріатичною хворобою, яка може проявити себе у будь який час (найбільша вірогідність – у період між 20 та 30 роками). Псоріазом також хворіють діти та навіть новонароджені;
- псоріаз не передається при контакті, ним неможливо заразитись;
- псоріаз, точніше схильність до його розвитку, можна тільки успадкувати від батьків. Якщо у одного із батьків є псоріаз, ризик розвитку його у дитини становить близько 15%. Якщо обоє батьків мають псоріаз, ризик його успадкувати складає до 40%;
- псоріаз може уражати не лише шкіру. У 30-40% псоріаз уражає нігті, а у 15-20% людей з псоріазом є ризик розвитку запального ураження суглобів – псоріатичного артриту (артропатії);
- псоріатичний артрит може стати причиною інвалідності;
- псоріаз з важким перебігом суттєво підвищує ризик супутніх серцево-судинних захворювань;
- псоріаз неможливо вилікувати, але його перебіг можна і треба контролювати так, щоб його прояви на шкірі були мінімальними, і він не заважав повсякденному життю.
Діагностика псоріазу:
Зазвичай, висипання є дуже характерними й діагноз не викликає сумнівів після огляду лікаря. Якщо вони сумніваються, то можуть взяти шматок відмерлої шкіри на аналізи, чи дійсно це псоріаз.
Лікування псоріазу
Повністю псоріаз не можна вилікувати. Але його можна ввести в ремісію. В першу чергу потрібно усунути фактори ризику.
Потім, бляшки можна мастити різними мазями:
• Гормональні мазі (кортикостероїди) – основа місцевого лікування. Уповільнюють ріст клітин і зменшують запалення.
• Місцеві синтетичні аналоги вітаміну D.
• Ретіноїди – препарати на основі вітаміну А.
• Інгібітори кальциневрину – місцеві імуносупресори (пригнічують імунітет). Також може допомогти прийом вітаміни групи D (є дані, що його дефіцит провокує псоріаз, але це не точно) і ультрафіолетове світло.
На сьогодні є багато захворювань шкіри з подібною до псоріазу висипкою, тому лише лікар-дерматовенеролог зможе правильно поставити діагноз псоріазу та призначити адекватне лікування відповідно стадії та клінічних особливостей псоріазу у кожного конкретного хворого.
Дбайте про своє здоров’я та неухильно дотримуйтеся рекомендацій лікаря.
За матеріалами dolc.dp.ua