Громадські організації Міжнародна журналістська асоціація «Здоров’я без кордонів» та Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» виступають з ініціативою щодо кодифікації законодавства в сфері охорони здоров’я – створення Кодексу Законів України про охорону здоров’я.
За час існування незалежної української держави чисельні законодавчі акти з цілого ряду напрямків було систематизовано, адаптовано до вимог сьогодення, в тому числі з урахуванням світового досвіду, створено наново та зведено в єдині кодекси: Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Сімейний кодекс України, Бюджетний кодекс України, Кодекс адміністративного судочинства України, Земельний кодекс України та багато інших.
Проте, чисельні закони України в сфері охорони здоров’я, що були розроблені, до цього часу не кодифіковані. Закони, що розробляються, хоча і намагаються відповідати на виклики сьогоднішнього дня, але не складають єдиної системи з баченням перспективи, яка необхідна країні.
Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» 1992 року не є повним та остаточним документом, який поєднує в собі усі законодавчі акти в сфері охорони здоров’я, а також не є таким, що унеможливлює наявність протиріч між ними.
Крім того, Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» містить загальні декларації, але не конкретизує механізми реалізації цих декларацій та умови для роботи зазначених механізмів.
Зазвичай не тільки пересічному громадянину – пацієнту, але і фахівцю-юристу буває важко зорієнтуватися в хитросплетіннях не кодифікованого законодавства.
Кодифікація законодавства в сфері охорони здоров’я дозволить:
– ідентифікувати проблеми в сфері охорони здоров’я, що існують на сьогоднішній час;
– системно визначити напрямки розробки законодавчих актів, яких потребує охорона здоров’я України і їх перелік;
– приступити до створення стрункої та виваженої програми по забезпеченню галузі охорони здоров’я України законами та нормативними документами;
– визначити правовий статус пацієнтів, медичних працівників та закладів охорони здоров’я в їх невідривному та органічному зв’язку;
– більш чітко окреслити відповідальність системи охорони здоров’я, а не тільки лікаря;
– ідентифікувати проблеми пацієнтів в контексті загальних проблем охорони здоров’я;
– усунути протиріччя в законодавчих актах щодо охорони здоров’я;
– окреслити систему контролю реклами лікарських засобів у засобах масової інформації;
– покращити доступ населення до систематизованої інформації в галузі законодавства про охорону здоров’я;
– створити систематизовані основи для адаптування українського законодавства в сфері охорони здоров’я до європейських стандартів;
– конкретизувати механізми реалізації законодавства в сфері охорони здоров’я та умови для роботи цих механізмів та інше.
З нашими ініціативами ми звернулися до Президента України, Уряду України, Верховної Ради України.
Закликаємо усіх небайдужих до питань збереження здоров’я українських громадян підтримати нашу ініціативу щодо створення Кодексу Законів України про охорону здоров’я.