У 2008 році Загальнодержавна програма протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках недофінансована на 35 млн. грн., в 2009 році – на 90,3 млн. грн. На 2010 рік очікується недофінансування зазначеної програми на 75 млн. грн.
В той ж час щорічно реєструють близько 5 тисяч нових випадків мультирезистентного туберкульозу. Тобто стійкого до ліків. Його лікують сильнодіючими ліками, що носять назву протитуберкульозних препаратів ІІ ряду.
Саме за допомогою протитуберкульозних препаратів ІІ ряду можна вилікувати 65% хворих із новими випадками мультирезистентного туберкульозу.
Існуючий арсенал протитуберкульозних препаратів ІІ ряду є вкрай недостатнім та дозволяє пролікувати не більше 20% хворих на мультирезистентний туберкульоз.
Обладнання для протитуберкульозних мікробіологічних лабораторій не дозволяє робити достовірний та якісний аналіз на туберкульоз із-за некомплектності. Автоматичні мікробіологічні аналізатори BD BACTEC MGIT, що були закуплені раніше (вони здійснюють діагностику туберкульозу та проводять тест чутливості до протитуберкульозних препаратів), не можуть працювати із-за відсутності швидкісних центрифуг, які забезпечують підготовку лабораторних матеріалів для дослідження.
В 2008 році не придбано центрифуги у кількості 45 штук (як за кошти Світового Банку, так і за кошти Державного бюджету України).
Ці дві великі проблеми – необхідність закупівлі в потрібній кількості високовартісних протитуберкульозних препаратів ІІ ряду і лабораторного обладнання, Міністерство фінансів України ігнорує.
А чи зможуть проігнорувати Міністерство фінансів та вищі владні інститути України реакцію країн Євросоюзу на стрімке поширення епідемії мультирезистентного туберкульозу?
Про це йшла річ на саміті Міністрів охорони здоров’я в Пекіні 1-3 квітня цього року, і Україна, яка має один з найвищих в світі рівень зростання мультирезистентного туберкульозу, взяла відповідні зобов’язання.
Проте, не очікуючи реакції української сторони, Чехія вже ввела санітарний кордон щодо туберкульозу для України і вимагає від наших співвітчизників, які перетинають її кордони, надати довідку на відсутність захворювання на туберкульоз. Якщо ми і далі будемо так «боротися» з туберкульозом, то імовірно, що прикладу Чехії найближчим часом послідують інші країни Євросоюзу.
До речі: згідно з ратифікованим Україною Міжнародним пактом про економічні, соціальні і культурні права Україна зобов’язана подавати Генеральному секретареві Організації Об’єднаних Націй відповідні доповіді про вживані країною заходи щодо додержання прав людини на найвищий досяжний рівень психічного і фізичного здоров’я, в тому числі запобігання і лікування епідемічних… та інших хвороб і боротьби з ними (ст.ст. 12, 16 Пакту). Чи може Україна як держава – учасник пакту, не доклавши необхідних фінансових зусиль, позитивно відзвітувати напередодні Євро-2012? І яку реакцію можна очікувати від ООН за цим звітом?
Україна стає дедалі небезпечнішою для перебування та відвідування саме у зв’язку зі стрімким поширенням особливо небезпечної форми туберкульозу – мультирезистентного туберкульозу.
Коротка довідка:
На даний час в Україні на обліку перебуває 22371 хворий на активний, заразний туберкульоз. Більшість з них мають невиліковні форми туберкульозу та становлять підвищену небезпеку для оточуючих. А всього за офіційними даними на обліку у протитуберкульозних диспансерах України знаходяться близько півмільйона українських громадян.
Співголови Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом»,
голова Правління Міжнародної журналістської асоціації
«Здоров’я без кордонів»
І.М. ГОРБАСЕНКО
голова Правління Фундації «Громадський Рух
«Українці проти туберкульозу»
В.В. РУДЕНКО