1 березня 2018 року в приміщенні Кабінету Міністрів України відбулося засідання Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу під головуванням Віце-прем’єр-міністр України, голови Національної ради Павла Розенка.
Відкрив засідання Павло Розенко, виступивши із вступним словом щодо головних результатів роботи Національної ради у 2017 році та стану виконання попередніх рішень засідань.
На засіданні розглядалися наступні питання:
1. Заслуховування інформації Основних реципієнтів про результати реалізації грантів Глобального фонду протягом 2017 року.
По питанню доповідали:
Володимир Курпіта – генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»
Андрій Клепіков – виконавчий директор МБФ «Альянс громадського здоров’я»
Сергій Дмитрієв – директор політики та адвокації БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ», член Національної ради
2. Про результати наглядової діяльності Національної ради за реалізацією грантів Глобального фонду протягом 2017 року та затвердження Плану нагляду на 2018 рік.
По питанню доповідала Наталія Салабай – голова Комісії з нагляду Національної ради
3. Розгляд, обговорення та схвалення організаційних питань для забезпечення ефективної діяльності Національної ради, її постійно діючих робочих органів:
– розгляд та затвердження Плану роботи Національної ради на 2018 рік;
– погодження ротації членів Комісії з нагляду (у зв’язку із заявою про вихід із складу);
– погодження ротації голови Комітету з програмних питань (у зв’язку з кадровими змінами в ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»);
– обговорення проекту Кодексу етики та службової поведінки для членів координаційних механізмів країн, розробленого Глобальним фондом;
– обговорення та затвердження Положення про президію Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Доповідач – Любов Кравець– представник секретаріату Національної ради
Також на засіданні виступив Віталій Руденко, голова правління БО «Українці проти туберкульозу» із презентацією концепції Національної стратегії адвокації, комунікації та соціальної мобілізації для підтримки Національної програми протидії туберкульозу в Україні на 2018–2021 роки.
Він поінформував присутніх що в країні активно впроваджується модель лікування туберкульозу, орієнтована на потреби людини, як вагома складова стратегії громадського здоров’я. Проте в українському суспільстві існує певна інерція у сприйнятті сучасних міжнародних стандартів лікування туберкульозу, орієнтованого на потреби людей.
Тому активні заходи з адвокації, комунікації та соціальної мобілізації по відношенню до населення і органів влади, які приймають рішення, мають забезпечити адекватну позитивну реакцію суспільства.
Саме цій меті має слугувати АКСМ, Стратегія якої розробляється та має впроваджуватися.
Стратегії АКСМ є найбільш ефективними для вирішення таких основних проблемних напрямків в сфері контролю над ТБ:
- покращання виявлення нових випадків ТБ і підвищення прихильності хворих до лікування;
- подолання стигми та дискримінації;
- надання повноважень для значимої участі в процесах контролю над ТБ людям, які постраждалі від ТБ;
- мобілізація політичної підтримки та виділення ресурсів для контролю над ТБ.
Метою Національної АКСМ стратегії є створення сприятливого середовища для впровадження орієнтованих на потреби пацієнта послуг з профілактики, виявлення, діагностики та лікування туберкульозу відповідно до мети та завдань Глобальної стратегії «Покласти край ТБ», Плану дій по боротьбі з ТБ для Європейського регіону ВООЗ 2016-2020 рр. та Загальнодержавної соціальної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2018-2021.
Віталій Руденко запропонував наступну структуру Національної стратегії адвокації, комунікації та соціальної мобілізації для підтримки Національної програми протидії туберкульозу в Україні на 2018-2021 роки:
- I. Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована стратегія адвокації, комунікації та соціальної мобілізації
- ІІ. Роль комплексного підходу АКСМ для виконання глобального плану «Покласти кінець туберкульозу».
- IIІ. Аналіз причин виникнення проблем, що можуть бути вирішені за допомогою Національної АКСМ стратегії
- IV. Мета та завдання Національної АКСМ стратегії
- V. Очікувані результати впровадження Національної АКСМ стратегії
- VI. Фінансування Національної АКСМ стратегії
- Робочий план заходів і завдань та бюджет національної кампанії АКСМ у сфері протидії туберкульозу на 2018–2021 роки.