Попередні підсумки реалізації програми “Дитинство без туберкульозу!”

0
1614

Громадський рух “Українці проти туберкульозу” звернувся до Президента та Прем’єр-міністра України з з проханням підтримати нашу ініціативу щодо проведення у вересні-жовтні 2007 року комплексу інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на попередження туберкульозу серед дітей, шкільної та студентської молоді.
Кабінетом Міністрів України було видане доручення від 25 серпня 2007 року № 8686/5/1-07, згідно якого зацікавлені міністерства, державні комітети та обласні державні адміністрації здійснювали реалізацію нашої ініціативи.
Пропонуємо Вашій увазі попередні підсумки реалізації програми “Дитинство без туберкульозу!” у регіонах України.


Попередній звіт за результатами впровадження програми “Дитинство без туберкульозу” у регіонах України станом на 01.10.2007 р.

У Дніпропетровській області до навчальних закладів були направлені зразки диктантів з питань профілактики туберкульозу серед дітей та молоді: «Профілактика туберкульозу», «Увага – туберкульоз», «Дещо з біографії СНІДу» та дотримання правил особистої гігієни та здорового способу життя. В загальноосвітніх закладах заплановані виступи лікарів та надані інформаційно-просвітницькі матеріали із зазначених питань.

У навчальних закладах проведено виховні години, години спілкування, усні журнали, бесіди, тематичні вечори, круглі столи «Наркоманія та особистість», «Здоровий спосіб життя», «Суд над наркотиками», «СНІД – невиліковна хвороба», «СНІД: реальність і міф», «Туберкульоз: джерело зараження, шляхи передачі».

Проведені валеологічні всеобучі для батьків «Азбука здоров’я дітей», під час яких проведені зустрічі з лікарями-спеціалістами (гінекологом, наркологом, дерматовенерологом, фтизіатром) щодо забезпечення умов для здорового способу життя.

У всіх навчальних закладах області оновлено до 1 вересня – Дня знань інформаційні куточки щодо пропаганди здорового способу життя.

Протягом вересня-жовтня 2007 року будуть проведені інформаційно-просвітницькі заходи: конкурс творчих робіт на тему: «Моє життя – мій вибір» серед учнів 9-11 класів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів, конкурс віршів серед учнів 5-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів на тему: «Час діяти!», конкурс дитячого малюнку «Крок назустріч здоров’ю» серед учнів 1-4 класів та 5-7 класів загальноосвітніх навчальних закладів, конкурс листівок, плакатів серед учнів 8-9 класів, 10-11 класів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів на тему: «Моє майбутнє – в моїх руках», конкурс учнівських проектів «Обери здоров’я – обери життя!» серед учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.

У Закарпатській області управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації зобов’язано відділи охорони здоров’я райдержадміністрацій та виконкому Ужгородської міськради провести протягом вересня-жовтня поточного року із залученням районних/міських управлінь освіти, центрів соціальних служб для молоді комплекс інформаційно-просвітницьких протитуберкульозних заходів серед дітей, шкільної та студентської молоді. Особливу увагу при цьому рекомендовано приділити ромському населенню. Крім того, управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації надруковано та розповсюджено 3500 примірників сучасного посібника для навчальних закладів “Що необхідно знати про туберкульоз” (розробник посібника – Фундація „Громадський рух “Українці проти туберкульозу”). Просвітницькі заходи планується широко висвітлювати в засобах масової інформації.

З метою визначення рівня обізнаності учнів-старшокласників щодо туберкульозу проведено вибіркове анкетування 1500 школярів 9-10-х класів. Для інформаційної підтримки місячника підготовлено серію статей та виступів фахівців у засобах масової інформації.

У Запорізькій області у вересні-жовтні 2007 року в закладах освіти області пройде комплекс інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на попередження туберкульозу серед учнівської та студентської молоді.

Учнями загальноосвітніх закладів у вересні 2007 року написані диктанти на протитуберкульозну тематику. Учням старших класів, професійно-технічних навчальних закладів та студентам вищих навчальних закладів рекомендовано написання конкурсних творчих робіт із зазначеної тематики.

У період з вересня по жовтень 2007 року в закладах освіти відбудуться зустрічі з лікарями-фтизіатрами з питання профілактики туберкульозу.

На уроках біології, основ здоров’я, охорони і безпеки життєдіяльності, валеології вчителі-предметники приділятимуть значну увагу питанням запобігання захворювання підлітків на туберкульоз, використовуватимуть різні форми роботи: вікторини, тести, аналіз статистичних даних по району.

Класними керівниками загальноосвітніх закладів проводитимуться бесіди: «Якщо хочеш бути здоровим», «Шкідливі звички та їх наслідки для здоров’я», «Туберкульоз – шляхи передачі», «Туберкульоз – небезпечний ворог», «Гігієна і твоє здоров’я», «Туберкульоз – загроза суспільству».

На початку навчального року на батьківських зборах буде прочитано лекцію: «Небезпека захворювання туберкульозом при слабкому імунітеті дитини».

Управлінням інформації та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації оголошено проведення всеукраїнського конкурсу „Дитинство без туберкульозу”, в рамках якого заплановано збір з усіх районів області дитячих малюнків, плакатів, листівок, фотокарток, рефератів тощо, присвячених профілактиці туберкульозу серед дітей та підлітків.

У Миколаївській області протягом вересня-жовтня 2007 року у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах області управлінням освіти і науки облдержадміністрації спільно з органами охорони здоров’я заплановано проведення санітарно-просвітницької роботи: лекцій, бесід, тренінгів, анкетування, конкурсів. 25 жовтня буде проведено обласну акцію «Молодь Миколаївщини обирає здоровий спосіб життя!».

З метою проведення профілактичної роботи щодо запобігання захворювання дітей на туберкульоз управлінням освіти і науки облдержадміністрації направлено до відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій (міських рад) листи з вимогою здійснення комплексу заходів щодо профілактики зазначеного захворювання в учнівських колективах.

Медичні працівники шкіл слідкують за своєчасним проведенням флюорографічного обстеження дітей та учнівської молоді, наданням учням проб, щеплення проти туберкульозу, обстеженням учнів, які мають позитивну реакцію “Манту” в туберкульозних диспансерах області, дотриманням призначеної лікарем-фтизіатром хіміопрофілактики.

У загальноосвітніх, інтернатних та професійно-технічних навчальних закладах області проводяться бесіди, години спілкування з питань профілактики туберкульозу на теми: “Туберкульоз – найпоширеніша інфекційна хвороба в Україні”, “Відповідність харчування енергетичним витратам організму як профілактика туберкульозу”, “Підвищення захисних сил організму за допомогою фізкультури і спорту, активного відпочинку”. У багатьох навчальних закладах області учнями 2-11 класів пишуться диктанти на тему “Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання”, в школах створюються лекторські групи з учнів 10-11 класів з санітарної освіти школярів. На уроках біології під час вивчення теми “Дихання. Захворювання органів дихання та їх профілактика”, уроках валеології, ОБЖД вчителі загальноосвітніх шкіл проводять роз’яснювальну роботу з учнями з цього питання. Проводяться конкурси плакатів «Ми проти туберкульозу», шкільні конкурси творчих робіт на тему «За здоровий спосіб життя».

Питання профілактики туберкульозу включено до тематики батьківського лекторію та нарад з вчителями.

У класних кімнатах навчально-виховних закладів області оформлено куточки здоров’я, в яких висвітлюються рекомендації щодо профілактики захворювання на туберкульоз.

Проте великою проблемою у загальноосвітніх навчальних закладах є недостатня кількість методичних матеріалів з цього питання.

У Полтавській області розпочато проведення інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на попередження туберкульозу серед дітей, шкільної та студентської молоді а саме:

– управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації та обласним Центром здоров’я підготовлено прес-реліз для преси, навчальних та лікувальних закладів області з питань епідемічної ситуації та заходів по профілактиці туберкульозу серед дитячого населення області;

– управлінням інформації та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації направлені листи на всі електронні та друковані засоби масової інформації області з проханням висвітлювати заходи щодо профілактики туберкульозу протягом перших 2-х навчальних місяців учбового року;

– управлінням освіти і науки облдержадміністрації з метою впровадження програми “Дитинство без туберкульозу!” протягом вересня-жовтня 2007 року у всіх закладах освіти області будуть проведені комплексні просвітницькі заходи, спрямовані на попередження поширення захворюваності на туберкульоз, утвердження здорового способу життя серед дітей, шкільної та студентської молоді;

– управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації заплановано проведення конкурсів на кращий дитячий малюнок, плакати, листівки, вірші, реферати, присвячені профілактиці туберкульозу серед дітей, підлітків та їх батьків, збереженню здоров’я та життя українських громадян з матеріальним заохоченням учасників.

У Харківській області Головним управління охорони здоров’я щомісячно контролюється проведення протитуберкульозних заходів серед дітей та підлітків Харківської області.

У вересні 2007 року розпочато проведення комплексу інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на попередження туберкульозу серед дітей, шкільної та студентської молоді (проведення місячника «Дитинство без туберкульозу», а також диктантів серед учнів середніх та старший класів з тематики туберкульозу). Початок заходів приурочено до 1 вересня – Дня знань.

З метою організації профілактично-просвітницької роботи щодо попередження захворювання на туберкульоз дітей дошкільного віку, учнівської і студентської молоді проведено відповідна організаційна робота. Так, протягом вересня 2007 року в навчальних закладах передбачено проведення комплексу профілактичних заходів з дітьми та батьками. В кожному районному (міському) відділі (управлінні) освіти, навчальних закладах інтернатного типу, професійно-технічних та вищих навчальних закладах розроблено заходи щодо проведення у вересні-жовтні 2007 року санітарно-просвітницької та інформаційно-профілактичної роботи за участю працівників медичних установ.

На базі навчальних закладів усіх типів та форм власності області сплановано проведення медичними працівниками циклів лекцій для учнів, студентів та батьків з питань профілактики і виявлення туберкульозу.

Інформація щодо профілактики захворюваності на туберкульоз зібрана та передана у прес-службу обласної державної адміністрації.

У Херсонській області з метою захисту здоров’я дітей, учнівської молоді, педагогічних та інших працівників системи освіти та на виконання Закону України „Про затвердження Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках” структурними підрозділами обласної державної адміністрації розроблені та затверджені просвітницькі заходи щодо попередження туберкульозу серед молоді та дітей. Так, зокрема згідно з планом роботи проводяться тренінги, семінари, відеолекторії, „круглі столи”. У дитячому та молодіжному середовищах розповсюджуються інформаційно-просвітницькі матеріали.

У закладах освіти проводяться конкурси стіннівок та санітарних бюлетенів, організовано написання диктантів з вищезазначеної проблеми.

Фахівцями лікувально-профілактичних закладів здійснюються бесіди з учнями загальноосвітніх шкіл з питань профілактики туберкульозу.

Соціальними працівниками служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з лікарями „Мобільний консультативний пункт соціальної роботи в сільській та гірський місцевостях, віддалених районах міст” у вересні-жовтні 2007 року заплановано проведення тренінгів, семінарів, „круглих столів” у дитячому та молодіжному середовищах з актуальних питань, пов’язаних із захворюванням на туберкульоз.

У Чернівецькій області станом на 15.09.07 інформаційно-просвітницькою роботою, спрямованою на попередження туберкульозу, в області було охоплено 8 вищих навчальних закладів, 536 загальноосвітніх навчальних закладів, 35 професійно-технічних навчальних закладів, 27 технікумів.

Зокрема, проведені наступні заходи:

– конкурс творчих робіт учнівської молоді з визначенням переможців;

– виготовлення та поширення в установах освіти, в місцях проведення публічних заходів для дітей та молоді комплектів інформаційно-профілактичних матеріалів про туберкульоз.

Надруковано статей у пресі – 34; проведено передач: на телебаченні – 6; на радіо – 15; проведено бесід – 631; прочитано лекцій – 504, підготовлено санбюлетнів – 200.

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації спільно з Міжнародною журналістською асоціацією “Здоров’я без кордонів” розробило в надіслало до структурних підрозділів заходи, спрямовані на попередження туберкульозу серед учнів загальноосвітніх шкіл в рамках проведення зазначеної програми.

Питання попередження туберкульозу серед дітей та молоді залишається на постійному контролі обласної державної адміністрації.

У Чернігівській області Управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації затверджений план організаційних заходів, згідно з яким розроблений графік проведення лекцій лікарями в закладах освіти, виступи фахівців в засобах масової інформації з проблем туберкульозу, виконання якого розпочалося.

Розроблені методичні матеріали на допомогу медичним працівникам “Туберкульоз та його профілактика” та “Що необхідно шати про туберкульоз у дітей”, які розміщені на веб-сайті та використовуються для проведення просвітницьких заходів.

Підготовлений плакат “Зупинимо туберкульоз”, який зданий до друку та найближчим часом буде розповсюджений в медичних, навчальних закладах, громадських місцях (тираж плакату – 10000 примірників).

Обласною санітарно-епідеміологічною станцією підготовлені та роздані в усі загальноосвітні школи тексти диктантів по попередженню туберкульозу для використання в навчальному процесі. Виготовлені та роздані санітарні бюлетені у шкільні, позашкільні, навчальні заклади.

Медичними працівниками області з профілактики туберкульозу у вересні поточного року в обласних, міських та районних засобах масової інформації організовано та проведено 2 виступи по телебаченню, 12 – по радіо, надруковано 18 статей в газетах, прочитано для учнівської молоді та пацієнтів 628 лекцій, 5271 бесіда, виготовлено 317 санбюлетенів. В навчальних установах проводиться роз’яснювальна робота серед дітей і батьків щодо доцільності проведення флюорографічного обстеження дорослим та туберкулінодіагностики дітям і підліткам для раннього виявлення туберкульозу.

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації, відділами освіти райдержадміністрацій, управліннями освіти міських рад, навчально-методичним центром профтехосвіти. педагогічними колективами закладів освіти області активізована робота щодо інформування та розвитку життєвих навичок учасників навчально-виховного процесу з проблем запобігання розповсюдження туберкульозу.

В навчальних закладах області організовані та відбулися уроки-виховні години, метою яких було розповсюдження інформації серед учнів про небезпеку туберкульозу та шляхи його запобігання. В районах області проводилися години спілкування: “Про профілактику туберкульозу”, “Туберкульоз: міфи і реальність”, “Що ви знаєте про туберкульоз”.

Оголошено конкурс творчих робіт серед учнів середніх та старших класів “Що я знаю про туберкульоз і як йому запобігти?”.

Під час проведення акції “Чистий подих” були розповсюджені листівки, виготовлені учнями 5-6 класів.

У рамках викладання предмету “Основи здоров’я” учнями 5-7 класів вивчається тема “Запобігання туберкульозу та малярії”.

В області функціонує 9 інтернатних установ системи праці та соціального захисту населення, в яких станом на 01.09.07 проживає 2030 підопічних. Всі підопічні інтернатних установ знаходяться під постійним медичним наглядом, щороку проходять комплексне медичне обстеження лікарями-спеціалістами та флюорографічне обстеження на туберкульоз. В дитячих будинках-інтернатах області за ініціативою головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації у вересні поточного року планується проведення конкурсів дитячих малюнків, присвячених профілактиці туберкульозу, збереженню здоров’я та життя громадян.

У Автономній Республіці Крим Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим доведено до відома керівників органів управління освітою, республіканських навчальних закладів оголошення про впровадження програми «Дитинство без туберкульозу» в рамках діючої програми «Україна без туберкульозу».

Рекомендовано провести у вересні-жовтні 2007 року комплекс інформаційно-просвітницьких заходів, направлених на попередження захворювання туберкульозом.

Крім того, надано адресу вебсайту Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», де розташовані зазначені вище матеріали.

У місті Севастополі розроблено та впроваджується план проведення інформаційно-просвітницьких заходів у 2007 році, спрямованих на попередження туберкульозу серед дітей, шкільної та студентської молоді.

Зокрема планом передбачається:

– проведення зустрічей на вулицях міста щодо інформування молоді про проблему туберкульозу;

– проведення в учбові установи міста і сільської місцевості, дитячих будинках, сім’ях бесід, лекцій на теми: Україна без туберкульозу! За здоровий спосіб життя;

– розповсюдження в установах освіти і на вулицях міста інформаційних матеріалів «За здоровий спосіб життя»;

– проведення виставки і конкурсу творчих робіт школярів під девізом «Дитинство без туберкульозу»;

– проведення анкетування у фокусних групах серед школярів міста з метою аналізу рівня знань з профілактики туберкульозу;

– проведення диктантів в молодших і середніх класах шкіл на тему «Дитинство без туберкульозу!»;

– у процесі роботи виїзного відеолекторію використовувати тему профілактики туберкульозу «10 заповідей туберкульозу» у відеоролику і мультиплікаційному відеофільмі;

– організувати роздачу санітарно-просвітницьких матеріалів (буклети, пам’ятки, брошури, плакати) в учбових установах і дошкільних закладах;

– провести конгрес для школярів по валеології на тему «Дитинство без туберкульозу!»;

– організувати виступи на тему «Дитинство без туберкульозу» на батьківських зборах в школах міста;

– у телевізійному ефірі організувати систематичний показ відеороликів з профілактики туберкульозу.

Крім того Міністерством праці та соціальної політики України надіслано на систему директивного листа з дорученням ГУПСЗН провести у дитячих будинках-інтернатах конкурс дитячих малюнків, плакатів, листівок, віршів тощо, присвячених профілактиці туберкульозу, збереженню здоров’я та життя українських громадян.

Державним комітетом телебачення і радіомовленням України всім державним телерадіокомпаніям, а також друкованим засобам масової інформації запропоновано вжити заходів щодо організації роботи з висвітлення програми «Дитинство без туберкульозу» в межах коштів Держбюджету, передбачених Держкомтелерадіо Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за відповідними бюджетними програмами.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Ваш коментар
Ваше ім'я