Глобальна стратегія та цілі в галузі профілактики, лікування і боротьби із туберкульозом на період після 2015 року

0
1829

ТУБЕРКУЛЬОЗ – ІНФЕКЦІЙНА ХВОРОБА, АЛЕ НЕ ВИРОК. Інформаційна кампанія до Всеукраїнського та Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз «Туберкульоз – інфекційна хвороба, але не вирок».

Що таке Глобальна стратегія та цілі в галузі профілактики, лікування і боротьби із туберкульозом на період після 2015 року (далі – Глобальна стратегія) Для того, щоб зупинити епідемію ТБ, буде потрібно подальше розширення масштабів і рівня охоплення заходами лікування і профілактики ТБ; розробка систем і політики для створення сприятливих умов і поділу відповідальності; а також активна розробка і використання нових засобів лікування та профілактики ТБ на основі цілеспрямованих наукових досліджень та інновацій.

Про це заявила Всесвітня організація охорони здоров’я на своїй 67-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, яка відбулася в Женеві в травні 2014 року. Для ознайомлення з Глобальних стратегією, далі подаємо витяги з неї українською мовою зі збереженням автентичності оригінального тексту.

Нова світова стратегія протидії епідемії ТБ до 2035 року передбачає конкретні дії на трьох рівнях стратегічного керівництва в тісній взаємодії з усіма заінтересованими сторонами і за участю місцевих громад.

Головну роль в цій діяльності відіграють національні програми боротьби із ТБ, які відповідають за координацію всієї роботи, пов’язаної з лікуванням і профілактикою ТБ. Національні уряди повинні забезпечувати загальне керівництво з тим, щоб проблема елімінації ТБ займала важливе місце в порядку денному в області розвитку за допомогою політичної підтримки, інвестицій і загального контролю, домагаючись при цьому прискореного прогресу в досягненні загального охоплення послугами охорони здоров’я і заходами соціального захисту.

Необхідно далі зміцнювати і розширювати заходи надання допомоги при ТБ і боротьби з ним з тим, щоб вони включали профілактику захворювання. З цією метою слід підняти рівень керівництва діяльністю по боротьбі із ТБ всередині країн на більш високий рівень охорони здоров’я в рамках міністерств.

Це необхідно для здійснення скоординованих дій з багатьох напрямків і досягнення трьох чітко поставлених цілей:

(1) забезпечення загального доступу до раннього виявлення та належного лікування всіх хворих на туберкульоз;

(2) введення в дію заходів політики та систем в галузі охорони здоров’я та соціального забезпечення, що сприяють ефективному лікуванню і профілактиці ТБ; і

(3) інтенсифікація наукових досліджень для розробки і застосування нових технологій, засобів і підходів, що дозволяють домогтися елімінації ТБ. Три базові елементи глобальної стратегії боротьби з туберкульозом призначені для досягнення цих цілей. Перспективне бачення стратегії боротьби із ТБ на період після 2015 р полягає в забезпеченні «світу, вільного від ТБ»; воно може бути виражено також як «нульовий рівень смертності, 17 захворюваності та страждань від ТБ».

Метою є зупинити глобальну епідемію ТБ. В рамках Глобальної стратегії і цілей в області профілактики, лікування та боротьби із ТБ пропонуються нові амбітні, але здійснимі глобальні завдання для досягнення їх до 2035 року. Вони передбачають зниження смертності від ТБ на 95,0% в порівнянні з 2015 р і забезпечення еквівалентного зниження захворюваності на ТБ на 90,0% з прогнозованого рівня 110 випадків на 100 000 населення в 2015 р до 10 або менше випадків на 100 000 населення до 2035 року.

Ці цільові показники відповідають існуючим в даний час низьким рівням захворюваності в деяких країнах Північної Америки, Західної Європи і Західної частини Тихого океану. Додаткове завдання, пропоноване для підтвердження досягнутого прогресу в забезпеченні загального охоплення послугами охорони здоров’я і заходами соціального захисту, полягає в тому, що до 2020 р. не повинно бути жодного випадку катастрофічних витрат у зв’язку з наданням протитуберкульозної допомоги з боку хворих на ТБ або їх сімей.

Основним контрольним показником є зниження смертності від ТБ до 2035 року на 75,0% в порівнянні з 2015 роком. Це зажадає досягнення двох результатів.

По-перше, темпи щорічного зниження захворюваності на ТБ в усьому світі повинні збільшитися, в середньому, з 2,0% в 2015 р до 10,0% в 2025 році. Зниження захворюваності на туберкульоз на 10,0% в рік є амбітним, але здійсненним завданням; цей показник був розрахований на основі найвищих темпів зниження захворюваності, документованих на національному рівні в умовах загального доступу до медичної допомоги і швидкого соціально-економічного розвитку в країнах Західної Європи і Північної Америки в другій половині минулого століття.

По-друге, частка випадків захворювання на ТБ, що закінчуються летальним результатом (коефіцієнт летальності), повинна скоротитися з прогнозованих 15,0% в 2015 р до 6,5% до 2025 року. За результатами моделювання, швидкий прогрес в досягненні загального доступу до існуючих засобів надання допомоги в поєднанні з соціально-економічним розвитком може привести до зниження смертності від ТБ на 75,0%.

Крім того, в результаті наукових досліджень і розробок незабаром очікується поява більш досконалих засобів, таких як експрес-тест за місцем надання допомоги та більш ефективні схеми лікування ТБ, що буде сприяти досягненню контрольних показників. Досягнення контрольного показника відсутності сімей, які несуть катастрофічні витрати в зв’язку із ТБ, передбачає зведення до мінімуму прямих витрат на медичні цілі, таких як вартість консультацій, госпіталізації, тестів і лікарських препаратів, а також прямих немедичних витрат, наприклад на транспорт, і будь-яких можливих втрат доходів в період отримання медичної допомоги.

Для цього необхідно, щоб хворі на ТБ та їх сім’ї мали доступ до належних схем соціального захисту, які покривають або компенсують прямі 18 немедичні витрати і втрату доходів. При наявності достатньої політичної підтримки витрати, пов’язані із ТБ, можуть бути швидко знижені у всіх країнах, в результаті чого багато країн зможуть досягти цільового показника до 2020 року.

Діяльність в рамках Глобальної стратегії охоплює як сектори охорони здоров’я та соціального забезпечення, так і інші сектори, включаючи фінанси, працю, торгівлю і розвиток. Відповідальність за керівництво цією діяльністю повинні розділяти органи державної влади на всіх рівнях – місцевому, територіальному і центральному. Центральні органи державної влади повинні залишатися «керівником керівників» діяльності по лікуванню і профілактиці ТБ, здійснюваної разом з усіма заінтересованими сторонами.

Успіх Глобальної стратегії на період після 2015 р залежить від ефективного виконання органами влади в тісній співпраці з усіма заінтересованими сторонами своїх основних обов’язків по керівництву, якими є: надання загальної концепції і здійснення керівництва через національну програму боротьби із ТБ і систему охорони здоров’я; збір і використання даних для поступового підвищення якості лікування та профілактики ТБ; і надання впливу через органи регулювання та іншим чином для досягнення заявлених цілей і виконання завдань стратегії. Тісна співпраця з організаціями громадянського суспільства та місцевими громадами. Важливу роль для прийнятих рішень повинні грати також місцеві спільноти, яких ця проблема торкнулася.

Представникам місцевого населення і громадянського суспільства повинна бути надана можливість брати активнішу участь у плануванні та розробці програм, надання послуг і моніторингу, а також в інформуванні, освіті і підтримці пацієнтів та їх сімей, проведенні наукових досліджень і пропагандистсько-роз’яснювальної роботи. З цією метою має бути забезпечено тісну співпрацю між усіма заінтересованими сторонами. Таке об’єднання партнерів може сприяти як доступу людей до високоякісної допомоги, так і створенню необхідних ним високоякісних служб. Об’єднання партнерів на національному рівні може також сприяти посиленню боротьби з факторами, що визначають розвиток епідемії ТБ.

Далі буде.

Матеріал взято з посібника БО Українці проти туберкульозу «Відповідь на виклики епідемії туберкульозу в Україні в контексті глобальної стратегії та цілей в галузі профілактики, лікування і боротьби з туберкульозом на період після 2015 року: багатовідомчий підхід (інформаційно-методичний посібник).»

Запрошуємо до Telegram – каналу “Протидія туберкульозу в Україні, Fighting with the tuberculosis epidemic in Ukraine. https://t.me/stoptborgua