23 квітня в Інформаційному агентстві УНІАН відбулася прес-конференція на тему: Міністерство фінансів України виносить вирок хворим на туберкульоз.
Метою прес-конференції було доведення до громадськості та Уряду України тяжких наслідків, які можуть виникнути в результаті безвідповідальних дій Міністерства фінансів України щодо фінансування галузі охорони здоров’я.
Прес-конференція організована Фундацією “Громадський рух “Українці проти туберкульозу”, Міжнародною журналістською асоціацією “Здоров’я без кордонів”, за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
Теми, які висвітлювалися в ході прес-конференції:
– Ряд необхідних протитуберкульозних препаратів в лікувальних закладах України закінчився або їх вистачить на 1-2 місяці.
– Фінансування Міністерством фінансів України закупівель протитуберкульозних препаратів передбачене тільки з ІІІ кварталу, проте на І та ІІ квартали 2008 року не передбачене. Протитуберкульозні препарати можуть потрапити до лікувальних закладів в кращому випадку в серпні цього року.
– Перериви в лікуванні хворого на туберкульоз визначеними протитуберкульозними препаратами призводять до формування резистентних (часом невиліковних) та хронічних форм туберкульозу.
– Має місце багаторічна практика нерегулярного фінансування, або фінансування в останні квартали року, закупівель протитуберкульозних препаратів в країні. Наказ МОЗ (про перерозподіл залишків протитуберкульозних препаратів) №142 від 31.03.2005 р.
– Рекомендації ВООЗ щодо забезпечення у кожній адміністративній території річного запасу протитуберкульозних препаратів. (Модуль №8. Женева: ВООЗ, 2003. – 48 с.) Наказ МОЗ №361 від 05.06.2006 р.
– Громадський контроль та нагляд за впровадженням Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках.
– Громадське сповіщення до Генеральної прокуратури України про злочин щодо життя і здоров’я українських громадян, хворих на туберкульоз, з боку посадових осіб Міністерства фінансів України як головного органу із забезпечення реалізації єдиної державної фінансової та бюджетної політики.
У прес-конференції взяли участь:
– Перший заступник Міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар Микола Георгійович Проданчук;
– Голова Правління Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» Руденко Віталій Володимирович;
– Голова Правління Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» Горбасенко Ігор Михайлович;
– Менеджер Портфоліо Східна Європа та Центральна Азія Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією Андреас Тамберг;
– Директор програми «Ініціативи у галузі охорони здоров’я» Міжнародного фонду “Відродження” Марія Савчук;
– Заступник директора Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України професор Мельник Василь Михайлович;
– Головний фтизіатр м. Києва Турченко Леонід Вікторович.
В результаті незалежного журналістського розслідування, проведеного в рамках громадського контролю в сфері охорони здоров’я Міжнародною журналістською асоціацією «Здоров’я без кордонів» та Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», були отримані дані, які свідчать про те, що в Україні склалася вкрай важка ситуація із забезпеченням протитуберкульозними препаратами в лікувальних закладах. Деякі препарати вже закінчуються, або їх вистачить на 1-2 місяці.
Міністерством фінансів України у І та ІІ кварталі цього року фінансування закупівлі протитуберкульозних препаратів взагалі не передбачене, а заплановане лише з ІІІ кварталу (паспорт бюджетної програми за кодом 2301370 «Забезпечення медичних заходів по боротьбі з туберкульозом, профілактики та лікування СНІДу, лікування онкологічних хворих», п. 1.1. «Централізована закупівля, зберігання, страхування та доставка медикаментів для лікування туберкульозу»).
Разом з тим, з регіонів України продовжує надходити інформація, яка свідчить про закінчення протитуберкульозних препаратів в закладах охорони здоров’я. Обласні державні адміністрації б’ють тривогу та звертаються на всі адреси.
Така, на нашу думку, безвідповідальна позиція Міністерства фінансів України призводить до перерв у постачанні протитуберкульозних препаратів та до спалаху штучної епідемії мультирезистентного туберкульозу на всій території України, що, в свою чергу, значно підвищить смертність від туберкульозу. Це ставить під загрозу виконання Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках та Програми діяльності Кабінету Міністрів України “Український прорив: для людей, а не політиків”.
Також, в багато разів зростуть витрати на подолання епідемії туберкульозу, адже вартість протитуберкульозних препаратів для одного хворого на резистентні форми туберкульозу коштує від 10 до 100 тис. доларів США на курс лікування (2 роки), що в десятки разів перевищує вартість протитуберкульозних препаратів для лікування хворого на нерезистентні форми (100 доларів США на курс лікування – 6-8 місяців).
Представники європейської спільноти, присутні на прес-конференції, підкреслили, що Україна займає чільне місце у Східній Європі по розповсюдженню туберкульозу та висловили глибоку стурбованість можливістю стрімкого розповсюдження резистентного до антибіотиків туберкульозу в Україні.
Міністерство охорони здоров’я України у своєму листі до Департаменту економіки та фінансів Міністерства фінансів України також звернуло увагу на неприпустимість перенесення термінів фінансування закупівлі протитуберкульозних препаратів.
В зв’язку із зазначеним, ми вважаємо за необхідне вирішення наступних питань:
1. Кабінету міністрів України забезпечити термінове фінансування закупівлі протитуберкульозних ліків у другому кварталі в обсягах, запланованих на ІІ-ІV квартали.
2. Міністерству фінансів України щорічно, у 1 кварталі, передбачати і здійснювати фінансування заходів, що запобігають поширенню епідемії туберкульозу.
Матеріали громадського контролю, проведеного Коаліцією організацій «Зупинимо туберкульоз разом!» в 2007 та 2008 роках свідчать про системні вади у фінансуванні протитуберкульозних програм.
Тому, зважаючи на високу суспільну небезпеку подальшого поширення резистентного туберкульозу, наші громадські організації, що опікуються проблемами протидії епідемії туберкульозу в Україні, подають до Генеральної прокуратури України громадське сповіщення про злочин щодо життя і здоров’я українських громадян, хворих на туберкульоз, з боку посадових осіб Міністерства фінансів України як головного органу із забезпечення реалізації єдиної державної фінансової та бюджетної політики.
Ми вважаємо, що дії посадових осіб Міністерства фінансів України підпадають під положення статті 367 Кримінального кодексу України «Службова недбалість».
Ми вважаємо, що посадові особи Міністерства фінансів України не забезпечують виконання основних завдань Міністерства фінансів України, визначених Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, від 27 грудня 2006 р. № 1837, та ставлять під загрозу виконання зобов’язань Уряду України, визначених у Програмі діяльності Кабінету Міністрів України “Український прорив: для людей, а не політиків”, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2008 р. № 14.
Наші організації звернулися до Президента України, Прем’єр-міністра України, секретаря Ради національної безпеки і оборони України, Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я щодо прийняття невідкладних заходів для стабілізації ситуації із забезпечення лікувальних закладів України протитуберкульозними препаратами.